Gazeta Podatkowa nr 76 (1013) z dnia 23.09.2013
VAT przy dostawie mieszkań wraz z miejscami postojowymi
W sytuacji gdy miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, to planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w podziemnym garażu, mająca charakter jednej transakcji, opodatkowana jest 8% VAT.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że prowadzi inwestycję budowlaną polegającą na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obecnie zakończono pierwszy etap, tzn. budynek mieszkalny wielorodzinny składający się z 30 lokali mieszkalnych, z których żaden nie przekracza 70 m2. W części podziemnej znajdują się przynależne komórki lokatorskie oraz 14 płatnych miejsc postojowych. Hala garażowa nie została wyodrębniona z nieruchomości jako odrębny lokal i nie posiada odrębnej księgi wieczystej.
Druga inwestycja dotyczyć będzie budowy obiektu z 62 lokalami mieszkalnymi, z których żaden nie przekracza 90 m2. W części piwnicznej umiejscowione zostały przynależne komórki lokatorskie wraz z 56 płatnymi miejscami postojowymi. Hala garażowa nie będzie wyodrębniona z nieruchomości, jako odrębny lokal i nie będzie posiadała odrębnej księgi wieczystej. Spółka dokonuje sprzedaży obejmującej jednolite świadczenie, na które składa się dostawa towaru - samodzielnego, wyodrębnionego na własność lokalu mieszkalnego oraz sprzedaży związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej z określeniem prawa korzystania z poszczególnych miejsc postojowych. Sprzedaż mieszkań była i będzie dokonywana jako jedna transakcja, udokumentowana w jednym akcie notarialnym.
Zdaniem spółki sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z ustanowieniem wyłącznego prawa do parkowania pojazdu na wyznaczonym miejscu postojowym w garażu podziemnym powinna być objęta jednolitą - 8% stawką VAT.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznał stanowisko to za prawidłowe. Jak wskazał, 8% VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Ustalenie właściwej stawki podatku VAT dla zbycia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego czy parkingowego wymaga analizy okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia. Istotne znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT ma sposób sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego i przynależność do lokalu mieszkalnego.
Analizie poddać należy okoliczność, czy miejsce postojowe jest czy też nie może być przedmiotem odrębnej własności, a przez to czy może stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy miejsca takie mogą być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie.
Tak więc skoro miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, to planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w podziemnym garażu, mająca charakter jednej transakcji, podlegać będzie opodatkowaniu 8% VAT.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 lipca 2013 r., nr ITPP1/443-465/ 13/AP)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|