Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (936) z dnia 1.01.2017
Projekty wykonywane w ramach umowy o dzieło a 50% koszty uzyskania przychodów
Czy osoba fizyczna wykonująca w ramach umowy o dzieło projekty architektoniczne może stosować 50% koszty uzyskania przychodów? Czy umowa o dzieło powinna mieć jakieś szczególne postanowienia w tym zakresie?
Na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy o PDOF, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług m.in. na podstawie umowy o dzieło, uzyskiwane m.in. wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Do umowy o dzieło mogą być stosowane 50% koszty uzyskania przychodów, na zasadach określonych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy. Podkreślić jednak należy, że 50% koszty uzyskania nie mają zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 14, czyli uzyskanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 22 ust. 12 ustawy o PDOF).
Podwyższone koszty uzyskania w wysokości 50% przysługują wyłącznie z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.
Tymi odrębnymi przepisami jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.). Według art. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory: architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne. Zgodnie z art. 17 ww. ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2015 r., nr IBPBII/1/4511-231/15/MD, zastosowanie do umowy o dzieło kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% jest możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego i czynność ta nie będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę/zamawiającego dzieło lub gdy twórca udzieli licencji na korzystanie z nich. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że fakt korzystania przez twórcę z praw autorskich musi wynikać jednoznacznie z treści zawartej umowy o dzieło.
W świetle powyższego, 50% koszty uzyskania Czytelnik może zastosować, gdy:
- wykonany projekt jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (m.in. ma twórczy charakter, jest indywidualny i niepowtarzalny),
- wykonawcy przysługują prawa autorskie do projektu, co wynika z treści umowy o dzieło,
- w umowie o dzieło jest zawarty zapis, zgodnie z którym prawa autorskie przechodzą na własność zamawiającego,
- projekt nie jest wykonywany w ramach działalności gospodarczej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|