Gazeta Podatkowa nr 90 (1235) z dnia 9.11.2015
Właściwa stawka VAT na remont lokalu
Wystawiłem fakturę ze stawką 23% na roboty modernizacji lokalu. Klient (prowadzący działalność) twierdzi, że powinienem zastosować 8% stawkę VAT, ponieważ lokal, w którym wykonałem usługę, jest mieszkalny i objęty społecznym programem mieszkaniowym. Czy wystawić fakturę korygującą w sytuacji, gdy faktura jest na firmę? Nadmieniam, że lokal nie przekracza powierzchni 150 m2. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 956172)
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się:
- obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz
- lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, a także
- obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wskazane limity 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że klient uczestnika forum ma rację. W przypadku robót wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego stawka VAT wynosi 8%, niezależnie od tego, przez kogo i dla kogo roboty zostały wykonane.
W omawianej sytuacji oznacza to, że jeżeli do wykonanych robót uczestnik forum zastosował błędną stawkę VAT, powinien ją skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej. Zobowiązuje do tego art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku, gdy po wystawieniu faktury m.in. stwierdzono pomyłkę w stawce, podatnik wystawia fakturę korygującą.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|