podatek dochodowy, podatek VAT, podatek akcyzowy, PCC, podatek od spadków, podatek od nieruchomości
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014

Obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych

Do końca 2013 r. w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Z początkiem tego roku zasady ustalania momentu, w którym należy rozliczyć VAT z tytułu usług budowlanych, znacznie się zmieniły. Modyfikacji uległy także przepisy regulujące zasady wystawiania faktur.


Powstanie obowiązku podatkowego

Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z podstawową zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Wynika to z art. 19a ustawy o VAT.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (nie dotyczy to czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, czyli np. usług najmu, dzierżawy).

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną w przypadku wykonania jej części, dla której to części określono zapłatę.

Z kolei usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia jej świadczenia. Natomiast usługę wykonywaną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

W stosunku do usług budowlanych i budowlano-montażowych ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Mówi o tym art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (przykład 1).

Należy wskazać, że jeżeli podatnik nie wystawi faktury lub zrobi to z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4 ustawy o VAT, czyli w przypadku usług budowlanych 30. dnia od dnia wykonania usług (przykład 2). Gdyby taki termin nie był określony, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności. Kwestię tę reguluje art. 19a ust. 7 ustawy o VAT.

Jak wynika z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy od otrzymanej kwoty powstanie z chwilą jej otrzymania. Należy zauważyć, że w przepisie tym jest mowa o otrzymaniu części (lub całości) zapłaty, ale tylko, gdy nabywca wpłaci ją przed wykonaniem usługi (a nie przed wystawieniem faktury). Oznacza to, że jeżeli podatnik otrzyma zapłatę po wykonaniu usługi, zapłata ta nie wpłynie na powstanie obowiązku podatkowego. Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej dotyczącej zmian w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r. (źródło: www.mf.gov.pl).


Usługi świadczone dla niepodatników

Trzeba zwrócić uwagę, że przepis określający termin powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych i budowlano-montażowych (art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT) zawiera odesłanie do art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, który wymienia przypadki, gdy należy wystawić fakturę. Z przepisu tego wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze albo na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,

2) sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1,

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1,

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. najmu).

Wobec powyższego szczególny moment powstania obowiązku podatkowego ma zastosowanie w sytuacji, gdy dla danej transakcji istnieje obowiązek wystawienia faktury, czyli m.in. dokonanej na rzecz innego podatnika VAT lub podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Oznacza to z kolei, że w przypadku świadczenia usług tego typu na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku VAT, obowiązek podatkowy należy rozpoznać na zasadach ogólnych, a nie szczególnych.


Termin wystawienia faktury

Co do zasady, fakturę dokumentującą usługę budowlaną podatnik może wystawić najwcześniej 30. dnia przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości lub części zapłaty, a najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi. Wynika to z art. 106i ust. 3 pkt 1 oraz ust. 7 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że nie ma obowiązku wystawiania faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na żądanie tych osób należy jednak to zrobić w terminach określonych w art. 106i ust. 6 ustawy o VAT, tj.:

1) nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty,

2) nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty.

Trzeba podkreślić, że obowiązek wystawienia faktury "na żądanie" istnieje tylko wówczas, gdy żądanie takie zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub otrzymano całość lub część zapłaty. Po tym terminie wystawienie faktury wprawdzie też jest możliwe, jednak nie jest obowiązkowe, zależy bowiem wyłącznie od woli sprzedawcy.


Wzory faktur są dostępne na stronie internetowej naszego Wydawnictwa www.druki.gofin.pl.


Należy wskazać, że wystawienie faktury dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej dokumentującej wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej nie wpływa na termin powstania obowiązku podatkowego.


Ustalenie momentu wykonania usługi

W przypadku omawianych usług dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest ustalenie daty, w której usługa została wykonana. Wykonanie usługi jest bowiem drugim po wystawieniu faktury terminem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego.

Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej. Do końca ubiegłego roku zarówno w interpretacjach organów podatkowych, jak i wyrokach sądów administracyjnych dominował pogląd, że dzień wykonania usługi budowlanej to dzień podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 września 2013 r., nr ITPP1/443-562/13/JJ).

Należy zwrócić uwagę, iż do końca 2013 r. obowiązywał art. 19 ust. 14 ustawy o VAT stanowiący o usługach budowlanych i budowlano-montażowych przyjmowanych częściowo, których odbiór dokonywany był na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Na skutek nowelizacji ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. został on usunięty. W wyniku tego, obecnie w żadnym z przepisów ustawy o VAT nie ma odniesień co do odbioru robót budowlanych na podstawie protokołów. Oznacza to, że dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych i budowlano-montażowych istotne znaczenie ma obecnie fakt wykonania usługi.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej dotyczącej zmian w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r. Wskazano w niej, że poprawne określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. Przy czym o wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania (przykład 3).

Stanowisko resortu znajduje odzwierciedlenie także w interpretacjach organów podatkowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24 stycznia 2014 r., nr IPPP1/443-1191/13-2/MPe, stwierdził m.in., że w branży budowlanej, przyjętą przez strony praktyką jest podpisywanie protokołów zdawczo-odbiorczych, potwierdzających wykonanie całości lub części prac przez wykonawcę. Z protokołu wynika zazwyczaj, kto i jakie prace wykonał, kiedy zostały wykonane oraz kiedy zostały przyjęte przez drugą stronę. Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza więc fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania. W konsekwencji organ uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o interpretację, zgodnie z którym "dzień podpisania protokołu to dzień wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej".

Przykład 1

Podatnik w dniu 10 kwietnia 2014 r. wykonał usługę montażu glazury. Fakturę dokumentującą tę usługę wystawił w dniu 30 kwietnia 2014 r. Obowiązek podatkowy powstał w kwietniu 2014 r., tj. z chwilą wystawienia faktury.


Przykład 2

Podatnik w dniu 20 lutego 2014 r. wykonał remont dachu budynku magazynowego. Fakturę dokumentującą tę usługę wystawił dopiero w dniu 7 kwietnia 2014 r. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, powstanie w miesiącu, w którym upłynie 30. dzień od dnia wykonania usługi, tj. w marcu 2014 r.


Przykład 3

Podatnik w dniach od 1 do 31 marca 2014 r. wykonywał usługę budowlaną. Odbiór robót nastąpił w dniu 4 kwietnia 2014 r. i w tym samym dniu został podpisany protokół zdawczo-odbiorczy. Obowiązek podatkowy powstał w dniu 31 marca 2014 r.

Rozliczanie usług budowlanych i budowlano-montażowych
Obowiązek podatkowy
do dnia
31 grudnia 2013 r.
Obowiązek podatkowy w 2014 r. Termin wystawienia faktury,
o której mowa
w art. 106b ust. 1
ustawy o VAT
- z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi

- w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników i osób prawnych niebędących podatnikami:
z chwilą wystawienia faktury,
gdy nie wystawiono faktury lub wystawiono ją z opóźnieniem
- z chwilą upływu terminu jej wystawienia,
- w przypadku usług świadczonych na rzecz pozostałych podmiotów - z chwilą wykonania usługi
- z chwilą otrzymania zaliczki przed wykonaniem usługi
- nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi i nie wcześniej niż 30. dnia przed jej wykonaniem
- nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zaliczkę i nie wcześniej niż 30. dnia przed jej otrzymaniem

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.