Poradnik VAT nr 20 (380) z dnia 20.10.2014
Formularze rejestracyjne stosowane w procedurze MOSS
Od 1 października 2014 r. podatnicy mają możliwość dokonywania rejestracji dla potrzeb stosowania szczególnej procedury opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych w małym punkcie kompleksowej obsługi. W ramach tej procedury podatnikom umożliwiono rozliczanie VAT należnego z tytułu świadczenia tych usług za pośrednictwem portalu internetowego w państwie członkowskim, w którym posiadają numer identyfikacyjny.
Podatnik, który decyduje się korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, jest zobowiązany do zarejestrowania się w państwie członkowskim identyfikacji. Aby zarejestrować się w małym punkcie kompleksowej obsługi, podatnik jest zobowiązany do przedstawienia określonych informacji państwu członkowskiemu identyfikacji.
Państwa członkowskie mogą swobodnie decydować o konkretnym sposobie gromadzenia tych informacji od podatnika, konieczne jest jednak przesłanie ich drogą elektroniczną. W praktyce, państwa członkowskie stworzyły portal internetowy służący do przekazywania tych informacji. Informacje będą się różnić w zależności od tego, czy podatnik jest uprawniony do stosowania procedury unijnej, czy procedury nieunijnej. Należy zauważyć, że w przypadku procedury unijnej państwo członkowskie identyfikacji może już posiadać wystarczającą ilość wymaganych informacji, ponieważ podatnik jest już zarejestrowany do celów VAT w tym państwie członkowskim.
Rejestracji w systemie MOSS dokonuje się za pomocą elektronicznych formularzy VIU-R oraz VIN-R.
VIU-R jest to zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT, natomiast VIN-R to zgłoszenie informujące w zakresie nieunijnej procedury szczególnej rozliczania VAT. Formularze te składane są wyłącznie w formie elektronicznej.
W części A obu tych formularzy należy wpisać miejsce i cel składania zgłoszenia.
Część B obejmuje dane identyfikacyjne podatnika, czyli m.in.:
- dane kontaktowe,
- adres siedziby bądź adres zamieszkania,
- szczegóły dotyczące rachunku bankowego,
- stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w innych państwach UE,
- numery identyfikacyjne oraz
- datę rozpoczęcia korzystania z procedury szczególnej.
Część C wypełniania jest w przypadku wyrejestrowania podmiotu z procedury MOSS. W prezentowanych na kolejnych stronach formularzach nie uwidoczniono części C, gdyż pojawia się ona tylko w przypadku, gdy podatnik wybierze w formularzu opcję wyrejestrowania.
Ostatnią częścią formularza są oświadczenia, które podmiot korzystający z tej procedury musi złożyć. Są to: oświadczenie o zgodności adresu działalności z danymi rejestrowymi VAT-R (formularz VIU-R), oświadczenie o braku rejestracji do celów podatku VAT w Polsce lub na terytorium UE (formularz VIN-R) oraz zgoda na otrzymywanie pism drogą elektroniczną na podany w zgłoszeniu adres e-mail.
Deklaracje składane drogą elektroniczną mogą być podpisywane również przez pełnomocnika. Pełnomocnik, który ma podpisywać e-deklaracje w imieniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Ponadto musi legitymować się odpowiednim upoważnieniem sporządzonym w formie papierowej na formularzu UPL-1. Pamiętać należy, że udzielone w ten sposób pełnomocnictwo powinno wpłynąć do urzędu skarbowego co najmniej jeden dzień przed wysłaniem pierwszej e-deklaracji. Pełnomocnictwo jest ważne dla wszystkich rodzajów deklaracji, zeznań i informacji składanych w formie elektronicznej przez cały okres, na jaki zostało ustanowione.
Zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się na formularzu OPL-1.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|