Poradnik VAT nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Od 1 lipca 2015 r. koniec zakazu odliczania VAT od paliwa
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, czyli pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, tzn. pojazdami silnikowymi, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.
Ustawodawca wprowadzając 50% ograniczenie przy odliczaniu podatku naliczonego w stosunku do samochodów służących zarówno działalności gospodarczej, jak i celom prywatnym, dokonał wyliczenia wydatków objętych ww. ograniczeniem. Katalog tych wydatków został zawarty w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.
Są to wydatki związane z: nabyciem, importem lub wytworzeniem tych pojazdów, części składowych do nich, używaniem tych pojazdów w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze (czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy), nabyciem paliw do ich napędu, serwisowaniem, naprawą i konserwacją oraz nabyciem innych towarów i usług związanych z eksploatacją i użytkowaniem tych pojazdów.
Pamiętać przy tym należy, że w okresie przejściowym (tj. do dnia 30 czerwca 2015 r.) w stosunku do pewnych kategorii pojazdów wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312) nie przysługuje w ogóle odliczenie VAT z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Ten całkowity zakaz odliczania VAT od zakupu paliwa odnosi się do:
1) samochodów osobowych;
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Natomiast w przypadku samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy oraz dopuszczalna ładowność wynosi więcej niż wyżej wskazana w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. a–c) ww. ustawy (gdy nie są to samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% kwoty podatku z faktury.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej, są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tych dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 (stosownie do brzmienia art. 12 ust. 3 ww. ustawy nowelizującej).
Zaś w przypadku ww. samochodów posiadających homologację ciężarową, które służą wyłącznie działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości w związku z poniesionymi wydatkami dotyczącymi zakupu paliwa (pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i wykluczenia użycia tych pojazdów do celów prywatnych oraz złożenia informacji VAT-26 we właściwym urzędzie skarbowym).
Uwaga
Już od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli korzystać z prawa do odliczania 50% wydatków na paliwo wykorzystywane do samochodów osobowych użytkowanych do celów mieszanych, czyli na potrzeby działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Od tego dnia przestanie bowiem obowiązywać czasowo wprowadzony zakaz odliczania VAT od ww. wydatków.
W okresie obowiązywania całkowitego zakazu odliczania VAT od paliwa do samochodów osobowych użytkowanych do celów mieszanych, wśród podatników i praktyków podatkowych pojawiały się wątpliwości co do zasadności jego wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę. Przypomnijmy, że Rada Unii Europejskiej pozwoliła Polsce na zastosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków związanych z samochodami. Jak jednak podatnicy często wskazują – chodzi wyłącznie o "ograniczenia", nie zaś o całkowite wyłączenie takiego prawa. Spory podatników z organami podatkowymi w tej sprawie są w toku i nie można wykluczyć, że ostateczne stanowisko zajmie w tej kwestii Trybunał Sprawiedliwości UE.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|