Gazeta Podatkowa nr 8 (1153) z dnia 26.01.2015
Podatek od nieruchomości za firmowe ogrodzenie
Firma posiada hale magazynowe, pomieszczenia biurowe i grunt, za które opłaca podatek od nieruchomości. Dostaliśmy z urzędu gminy pismo, aby wyjaśnić, dlaczego nie wykazaliśmy do opodatkowania podatkiem od nieruchomości ogrodzeń. Czy za nie też trzeba odprowadzać podatek? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 887527)
TAK, o ile budowle te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty,
2) budynki lub ich części,
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Tak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Pojęcie budowli zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Pod tym pojęciem rozumieć należy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Przykładowo będą to: obiekty liniowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe. Jako takie traktować należy również części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Przykładowy katalog urządzeń budowlanych wymieniony został w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Zakwalifikowano tam przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Tym samym stwierdzić należy, że ogrodzenie posadowione na betonowym fundamencie to urządzenie budowlane, mieszczące się w kategorii budowli. Ogrodzenie takie stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyłącznie w sytuacji, kiedy jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Co istotne, budowle podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w uchwale rady gminy, na terenie której się znajdują. Maksymalnie wynosi ona 2% wartości, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych (ustalonej na dzień 1 stycznia roku podatkowego), stanowiącej podstawę obliczania amortyzacji w danym roku, niepomniejszonej o odpisy amortyzacyjne. Natomiast w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawę opodatkowania stanowi ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. W sytuacji gdy od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od nieruchomości:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekOdNieruchomosci.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|