Gazeta Podatkowa nr 69 (1214) z dnia 27.08.2015
Czy zamiast opłaty targowej wystarczy płacić czynsz dzierżawny?
Otrzymałam decyzję prezydenta miasta o ustaleniu mi wysokości nieuiszczonej opłaty targowej. Prowadzę sprzedaż pamiątek z przyczepy handlowej. Sprzedaży w tym miejscu dokonuję na podstawie umowy dzierżawy zawartej z właścicielem terenu. W ramach czynszu płacę również podatek od nieruchomości. Uważam więc, że nie powinnam płacić jeszcze dodatkowo opłaty targowej. Czy mam rację?
NIE. Czytelniczka nie ma racji. Przede wszystkim należy przypomnieć, że opłatę pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Jednakże targowiskami w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. To zaś oznacza, że opłata targowa może być pobierana przez gminę (opłaty lokalne stanowią dochód gmin i miast) za sprzedaż dokonywaną również poza miejscami, które są typowymi targowiskami.
Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowiska oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko. Dlatego też handlujący na targowisku, mimo uiszczania czynszu dzierżawnego, opłaty za wjazd na targowisko lub za zajęcie straganu, muszą również płacić opłatę targową na rzecz gminy.
Stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 767,68 zł dziennie.
Ponadto należy stwierdzić, że Czytelniczka nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Co prawda, na mocy obowiązujących przepisów zwolnieniu z konieczności regulowania opłaty targowej podlegają osoby i jednostki, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Jednakże przyczepy handlowe na gruncie przepisów podatkowych i Prawa budowlanego traktowane są jako tymczasowe obiekty budowlane, od których nie opłaca się podatku od nieruchomości. Są to obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak np. pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, barakowozy, obiekty kontenerowe. To zaś, że Czytelniczka partycypuje w opłacaniu podatku od nieruchomości z wydzierżawiającym w ramach czynszu dzierżawnego nie ma znaczenia, bowiem obowiązki podatkowe w tym zakresie wynikają z ustawy, a nie z regulacji umownych.
O tym, jakie obowiązują zasady pobierania opłaty targowej oraz jaka jest dzienna wysokość tej opłaty Czytelniczka dowie się z uchwały właściwej dla niej rady miasta lub gminy. Duże miasta różnicują wysokości stawek opłat targowych dzieląc uprzednio miasto na strefy. Poza tym stawki mogą być uzależnione od tego, w jaki sposób dokonywana jest sprzedaż, np. z przyczepy, z ręki czy ze stoiska.
Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2016 r. na mocy zmian w ustawie o samorządzie gminnym to gminy będą decydować o tym, czy na swoim terenie będą pobierać opłatę targową.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|