Gazeta Podatkowa nr 26 (963) z dnia 2.04.2013
Zapłata opłaty skarbowej od pełnomocnictwa
Zatrudnionej w firmie księgowej udzieliłem pełnomocnictwa do reprezentowania mnie przed urzędem skarbowym. Na jakie konto trzeba wpłacić opłatę skarbową od tego pełnomocnictwa?
Podatnik ma prawo powierzyć prowadzenie spraw podatkowych pełnomocnikowi. Złożenie w urzędzie skarbowym dokumentu stwierdzającego udzielenie danej osobie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Do uiszczenia opłaty skarbowej obliguje przedłożenie oryginału pełnomocnictwa lub urzędowo poświadczonego odpisu. Adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy sami mogą uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. W razie wątpliwości urzędnicy mają jednak prawo zażądać urzędowego poświadczenia podpisu podatnika.
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wynika to z art. 12 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282 ze zm.). Wymaganą kwotę wpłaca się w kasie odpowiedniego organu podatkowego lub na jego rachunek bankowy. Niekiedy istnieje możliwość uregulowania jej u inkasenta.
Organem podatkowym właściwym w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu. W sytuacji przedstawionej w pytaniu opłatę skarbową należy więc wpłacić na rzecz urzędu miasta (w Warszawie - dzielnicy) właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym jest przedkładane pełnomocnictwo. W dowodzie wpłaty trzeba precyzyjnie opisać jej przedmiot, np. "opłata skarbowa od pełnomocnictwa z dnia 28 marca 2013 r. dla Pana Jana Nowaka". Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa w urzędzie skarbowym. Ciąży on solidarnie na podatniku jako mocodawcy i pełnomocniku.
Dowód zapłaty lub jego uwierzytelnioną kopię należy dołączyć do pełnomocnictwa albo dostarczyć urzędowi skarbowemu w ciągu 3 dni od jego złożenia. Pod pojęciem "uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty" rozumie się potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie im pełnomocnictwa (jego odpisu, wypisu lub kopii).
Od obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa są wyjątki. Nie opłaca się jej w przypadku np. udzielenia pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, ustanowienia pełnomocnika do podpisywania deklaracji składanych drogą elektroniczną czy złożenia pełnomocnictwa, poświadczonego notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniającego do odbioru dokumentów.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|