Gazeta Podatkowa nr 61 (1102) z dnia 31.07.2014
Usługi krawieckie a regulowanie opłaty targowej
Zamierzam rozpocząć świadczenie usług krawieckich na targowisku. Czy w takim przypadku konieczne jest regulowanie opłaty targowej? Nadmieniam, że na razie nie będę prowadziła w swoim zakładzie żadnej sprzedaży gotowej odzieży.
Zasadniczo opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Natomiast opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Tak wynika z art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849).
Kwestia ponoszenia tej opłaty w przypadku świadczenia usług na targowisku budzi wiele niejasności. Ostatnio w tej kwestii wypowiedział się Dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych. W piśmie z dnia 17 kwietnia 2014 r., znak PL/LS/838/1/MGS/14/RD-37635 dotyczącym świadczenia usług gastronomicznych czytamy, iż "(…) usługa gastronomiczna jest pojęciem zakresowo szerszym od sprzedaży i składa się z wielu czynności, w skład których wchodzi także sprzedaż. Stąd podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie podlegają opłacie targowej". Inaczej byłoby, gdybyśmy dodatkowo mieli do czynienia ze sprzedażą gotowych wyrobów, takich jak np. napoje czy słodycze, wówczas tego rodzaju działalność bezspornie należy zaliczyć do działalności handlowej (sprzedaży) podlegającej opłacie targowej. W takim przypadku dochodziłoby bowiem do zawarcia umowy sprzedaży w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że poprzez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Rzeczami są zaś wyłącznie przedmioty materialne.
764,62 zł/dziennie - tyle wynosi maksymalna stawka opłaty targowej w 2014 r.
Reasumując, jeżeli Czytelniczka będzie wyłącznie świadczyła usługi krawieckie, to zasadne wydaje się zwolnienie jej z obowiązku regulowania opłaty targowej. Jednakże świadczenie to trzeba będzie ponosić w przypadku, gdy oprócz usług krawieckich w punkcie prowadzona będzie sprzedaż np. gotowych sztuk odzieży czy akcesorii krawieckich.
Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi wyraźnie o dokonywaniu sprzedaży i przyjąć należy, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku. Jedynie zawieranie umów sprzedaży w rozumieniu art. 535 K.c. i czynności zmierzające do ich zawarcia nakładają na podmioty wykonujące te czynności obowiązek uiszczenia opłaty. Tym samym nie podlegają opłacie targowej podmioty, które na targowisku nie dokonują sprzedaży, a świadczą wyłącznie usługi. Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 539/13 |
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|