Gazeta Podatkowa nr 77 (701) z dnia 27.09.2010
Podatek od środków transportowych za firmowe samochody
Podatek od środków transportowych dotyczy szerokiej rzeszy przedsiębiorców wykorzystujących w firmowej działalności samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Podatek ten opłaca się ratalnie dwa razy w roku. Problemy pojawiają się w momencie ustalania obowiązku opłacania tego podatku w przypadku sprzedaży samochodu, zakupu nowego lub sprowadzenia auta z zagranicy.
Kto i za jakie samochody płaci podatek?
Zobowiązani do opłacania podatku od środków transportowych są właściciele pojazdów kwalifikujących się do objęcia tym podatkiem (patrz tabela). Przy czym obowiązek ten może dotyczyć zarówno osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i osób prawnych będących właścicielami pojazdów samochodowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli środek transportowy jest zarejestrowany na taką jednostkę, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu. Jeśli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
Podatek przy zakupie i sprzedaży samochodu
Generalnie obowiązek zapłaty omawianego podatku aktualizuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego już zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Przykład
Spółka z o.o. 2 września br. w ramach prowadzonej działalności zakupiła używany samochód dostawczy. Podatek za ten pojazd powinien więc być regulowany od dnia 1 października br.
W przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy obowiązek zapłaty omawianego podatku obciąża właściciela od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd został zarejestrowany na terytorium kraju. Przy czym należy pamiętać, iż rejestracja takiego pojazdu sprowadzonego np. z kraju członkowskiego Unii Europejskiej powinna nastąpić w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Do momentu rejestracji pojazdu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, sprowadzonego z zagranicy pojazdu (wcześniej zarejestrowanego lub zarejestrowanego po raz pierwszy), nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych.
W przypadku pojazdów czasowo wyrejestrowanych z ruchu obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu.
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży firmowych samochodów mają problem z określeniem, do kiedy powinni opłacać podatek od środków transportowych za sprzedany już pojazd. W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
Przykład
Pan Emil, prowadzący własną firmę transportową, sprzedał w dniu 6 września br. jeden z posiadanych samochodów. Obowiązek zapłaty podatku za ten sprzedany pojazd ciąży na nim do końca września.
Poza przypadkiem sprzedaży pojazdu obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
Deklaracje i terminy wpłat
Właściciele pojazdów podlegających opodatkowaniu są zobowiązani składać corocznie właściwemu organowi podatkowemu w terminie do dnia 15 lutego deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy. Jeżeli jednak przedsiębiorca zakupił samochód po tym dniu, to deklarację powinien złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku (tj. w terminie 14 dni od dnia zakupu).
Wszelkie okoliczności mające wpływ na wysokość podatku lub powodujące powstanie obowiązku podatkowego lub jego wygaśnięcie, powstałe w ciągu roku, powodują konieczność dokonania korekty wspomnianej deklaracji. Korekta musi być złożona w ciągu 14 dni od momentu zaistnienia takich okoliczności.
Podatek od środków transportowych opłaca się w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, tj. w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku.
Sytuacja komplikuje się w momencie gdy obowiązek podatkowy powstaje w ciągu roku, np. w związku z zakupem samochodu.
W przypadku gdy zakup samochodu nastąpił po dniu 1 lutego, ale przed dniem 1 września danego roku, podatek za ten rok płatny jest w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
- w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
- do dnia 15 września danego roku - II rata.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał od dnia 1 września danego roku, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia jego powstania.
Pojazdy podlegające opodatkowaniu: |
• samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; • samochody ciężarowe o dmc równej lub wyższej niż 12 ton; • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dmc zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dmc równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; • autobusy. |
Podstawa prawna: ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|