Gazeta Podatkowa nr 42 (1187) z dnia 25.05.2015
Mobilne punkty gastronomiczne a opłata targowa
W okresie wakacyjnym zamierzam wraz ze wspólnikiem (spółka cywilna) prowadzić działalność usługowo-gastronomiczną w mobilnych punktach gastronomicznych. Miałaby ona polegać na sprzedaży hamburgerów, hot dogów, przygotowywaniu i podawaniu napojów, deserów oraz lodów. Czy w takim przypadku będziemy zobowiązani uiszczać opłatę targową przy prowadzeniu działalności na terenie targowisk?
Zasadniczo opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Natomiast opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Tak wynika z art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Kwestia pobierania opłaty targowej budzi wśród przedsiębiorców wiele wątpliwości. Przy ustalaniu czy działalność prowadzona na targowisku podlega opłacie targowej istotne jest określenie, czy polega ona na dokonywaniu sprzedaży. Jak bowiem orzekł WSA w Szczecinie w orzeczeniu z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 539/13 "Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi wyraźnie o dokonywaniu sprzedaży i przyjąć należy, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku. Jedynie zawieranie umów sprzedaży w rozumieniu art. 535 K.c. i czynności zmierzające do ich zawarcia nakładają na podmioty wykonujące te czynności obowiązek uiszczenia opłaty. Tym samym nie podlegają opłacie targowej podmioty, które na targowisku nie dokonują sprzedaży, a świadczą wyłącznie usługi".
Do zawarcia umowy sprzedaży w rozumieniu art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.) dochodzi w sytuacji, gdy poprzez jej zawarcie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W świetle powyższego o "dokonywaniu sprzedaży" można mówić, gdy dochodzi do czynności zmierzających do przeniesienia własności rzeczy i samego przeniesienia własności rzeczy, czyli przedmiotów materialnych (towarów).
Posiłki, których sprzedaż planuje prowadzić Czytelnik wraz ze swoim wspólnikiem, są rzeczami, towarami i jako takie mieszczą się w zakresie definicji rzeczy będącej przedmiotem umowy sprzedaży określonej w art. 535 K.c. Zatem w opisywanym przypadku będzie zachodziła konieczność wnoszenia opłaty targowej w razie dokonywania sprzedaży na targowisku.
Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć m.in. w interpretacji indywidualnej Prezydenta Miasta Szczecina z dnia 20 września 2013 r., nr WPiOL-I.310.1.2013.MSN. Uznał on, że tego rodzaju działalność ewidentnie stanowi sprzedaż. Nie byłoby tak jedynie w sytuacji, gdyby półprodukty, z jakich wykonany ma zostać produkt finalny (posiłek), były dostarczane przez klienta. Dodatkowo organ wskazał, że tego rodzaju przyczepy zwolnione są z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|