Gazeta Podatkowa nr 86 (1127) z dnia 27.10.2014
Zapłata podatku po kontroli podatkowej
Pracownicy urzędu skarbowego przeprowadzili u mnie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Stwierdzili, że pomyliłem się w dwóch sprawdzanych deklaracjach i muszę dopłacić podatek. Czy płatności mogę dokonać na podstawie protokołu kontroli, czy muszę czekać na wydanie decyzji?
Kontrola podatkowa przeprowadzona przez pracowników urzędu skarbowego kończy się protokołem. Zawiera on m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą dowodów, ocenę prawną sprawy. Protokół kontroli nie jest formą wymiaru zobowiązania podatkowego. Urząd skarbowy nie może na jego podstawie domagać się od podatnika zapłaty podatku. Konkretyzacja zobowiązania podatkowego następuje w decyzji po przeprowadzeniu postępowania podatkowego.
Postępowanie podatkowe jest wszczynane w związku z kontrolą w przypadku, gdy w jej trakcie wyjdą na jaw nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wobec fiskusa i nie zostaną one w całości usunięte poprzez złożenie lub skorygowanie deklaracji. Urząd skarbowy ma na uruchomienie tej procedury 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Wynika to z art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Podatnik, który zgadza się z ustaleniami kontrolujących co do nieprawidłowości i konieczności uregulowania podatku, nie musi czekać na wydanie decyzji, aby dokonać płatności. Może skorygować deklaracje, w których zostały stwierdzone błędy polegające na zaniżeniu lub niewykazaniu zobowiązania podatkowego, i na tej podstawie rozliczyć się z fiskusem. Pozwala to zmniejszyć obciążenia odsetkowe. Czas trwania postępowania podatkowego - zarówno pierwszoinstancyjnego, jak i odwoławczego - nie jest w zasadzie okresem zawieszenia naliczania odsetek od zaległości podatkowej (chyba że urzędnicy opieszale prowadzą sprawę i nie wydają w terminie rozstrzygnięcia).
Korekta rozliczenia wymaga zachowania określonych wymogów formalnych. Trzeba złożyć deklarację korygującą wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn jej sporządzenia. Deklaracja korygująca to poprawiona wersja rozliczenia. Podaje się w niej prawidłowe dane lub wartości. Uzasadnienie przyczyn dokonania korekty powinno natomiast zawierać wyjaśnienie, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego. Przyjmuje się, że gdy poprawki są nanoszone w kilku deklaracjach, ale dotyczą tego samego podatku i wynikają z tego samego powodu, wyjaśnienie można zawrzeć w jednym dokumencie. W innych przypadkach "zbiorcze" uzasadnienie jest niedopuszczalne.
Druk uzasadnienia przyczyn składania korekty dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Zaległości podatkowe wynikające z pokontrolnej korekty deklaracji należy wpłacić wraz z odsetkami za zwłokę. Nie można przy tym zastosować stawki (stawek) preferencyjnej. Całą wymaganą kwotę - zaległość podatkową i odsetki za zwłokę - wpłaca się na rachunek bankowy urzędu skarbowego wskazany do obsługi należności z tytułu danej daniny (w opisywanym przypadku: VAT).
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|