Gazeta Podatkowa nr 3 (1148) z dnia 8.01.2015
Członek rodziny jako pełnomocnik do podpisywania e-deklaracji
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudniam 6 pracowników. Będę więc musiał przesłać przez internet deklarację PIT-4R i informacje PIT-11 dotyczące 2014 r. Moja siostra ma podpis elektroniczny. Czy mogę ją upoważnić do podpisywania dokumentów podatkowych, mimo że nie jest związana z moją firmą?
TAK. Płatnicy, zobligowani do sporządzenia informacji o dochodach lub rocznego obliczenia podatku za dany rok podatkowy dla więcej niż pięciu podatników, muszą drogą elektroniczną przekazywać fiskusowi deklaracje i informacje związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek ten obejmuje dokumenty: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R oraz PIT-40, odnoszące się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. Wynika to z art. 45ba ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Deklaracje podatkowe przesyłane przez internet - w tym dokumenty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych - mogą być podpisane przez pełnomocnika podatnika (płatnika). W kwestiach związanych z udzielaniem w tym zakresie upoważnienia stosuje się odpowiednio przepisy odnoszące się do pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Stanowi tak art. 80a § 4 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji można udzielić osobie fizycznej, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletniej i nieubezwłasnowolnionej. Pełnomocnikiem może być każdy, kto spełnia te kryteria: pracownik, właściciel biura rachunkowego, członek rodziny, znajomy itp. Nie ma więc przeszkód, aby w sytuacji przedstawionej w pytaniu przedsiębiorca ustanowił pełnomocnikiem siostrę (pełnoletnią i nieubezwłasnowolnioną), chociaż nie jest ona związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Druk UPL-1 jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Pełnomocnik musi posiadać przypisany sobie bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Tylko w ten sposób ma prawo autoryzować dokumenty podatkowe przesyłane przez internet w imieniu podatnika (płatnika). Niezbędne jest również złożenie upoważnienia udzielonego mu przez mocodawcę. Pełnomocnictwo sporządza się na formularzu UPL-1 i składa w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach ewidencji podatników i płatników. Nie podlega ono opłacie skarbowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|