Gazeta Podatkowa nr 15 (1160) z dnia 19.02.2015
Termin złożenia pokontrolnej korekty deklaracji
Kontrola podatkowa przeprowadzona w mojej firmie przez pracowników urzędu skarbowego w zakresie VAT wykazała nieprawidłowości w rozliczeniach. Chciałbym złożyć korekty błędnych deklaracji VAT-7. W jakim terminie należy to zrobić?
Możliwość korygowania deklaracji podatkowych to jedno z podstawowych praw podatnika. Poprawione rozliczenie zastępuje zawarte w pierwotnej deklaracji oświadczenie podatnika w sprawie obliczenia podatku za dany okres. Nowe wyliczenie staje się dla urzędników wiążące.
Nie zawsze można jednak złożyć prawnie skuteczną korektę błędnie sporządzonej deklaracji. Uprawnienie to jest zawieszone m.in. w czasie kontroli podatkowej prowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego - w zakresie nią objętym. Korekta złożona wbrew temu ograniczeniu nie wywołuje skutków prawnych. Wynika to z art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Uchybienia w rozliczeniach sprawdzanych przez urzędników można usunąć po zakończeniu kontroli podatkowej, czyli po doręczeniu podatnikowi protokołu. Termin złożenia pokontrolnych korekt nie został określony. Teoretycznie można tego dokonać do momentu wszczęcia postępowania podatkowego związanego z przedmiotem kontroli. Dochodzi do niego, gdy w trakcie kontroli urzędnicy ujawnią nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, i nie zostaną one w całości usunięte poprzez złożenie lub skorygowanie deklaracji. Problem w tym, że urząd skarbowy ma na uruchomienie tej procedury zasadniczo 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Nie wprowadzono żadnych ściśle określonych reguł określających, jak szybko może to nastąpić. O tym, że urząd skarbowy postanowił przystąpić do postępowania podatkowego, podatnik dowiaduje się z postanowienia o jego wszczęciu. Dzień doręczenia mu postanowienia jest datą wszczęcia postępowania podatkowego. Bezpieczniej przyjąć, że pokontrolna korekta sprawdzanych deklaracji powinna być dokonana w terminie zgłoszenia zastrzeżeń i wyjaśnień do ustaleń kontroli, czyli w ciągu 14 dni od dnia otrzymania protokołu.
Korekty dokonuje się przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym uzasadnieniem przyczyn jej sporządzenia. Deklaracja korygująca to poprawiona wersja rozliczenia. Podaje się w niej prawidłowe dane lub wartości. Uzasadnienie powinno natomiast zawierać wyjaśnienie, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego. Korekty deklaracji VAT-7 można złożyć w formie papierowej lub drogą elektroniczną. Rezultatem naniesienia poprawek może być ujawnienie zaległości podatkowej. Kwotę tę należy uiścić wraz z odsetkami za zwłokę.
Postępowanie podatkowe może być wszczęte po 6 miesiącach od zakończenia kontroli, gdy:
|
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|