Gazeta Podatkowa nr 51 (1196) z dnia 25.06.2015
Pełnomocnictwo do złożenia wniosku o interpretację podatkową
Chciałbym uzyskać indywidualną interpretację dotyczącą rozliczeń VAT. Czy wniosek o jej wydanie może w moim imieniu złożyć właściciel biura rachunkowego, któremu zleciłem prowadzenie księgowości?
TAK. Przy czym właściciel biura rachunkowego nie może wystąpić we własnym imieniu o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w sprawie swojego klienta. Nie jest bowiem stroną postępowania interpretacyjnego, tzw. zainteresowanym. Sprawa nie dotyczy jego praw lub obowiązków podatkowych.
Nie ma natomiast przeszkód, aby właściciel biura rachunkowego złożył w imieniu swojego klienta wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji jako jego pełnomocnik. Stosuje się w tym przypadku odpowiednio regulacje dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Wynika to z art. 14h Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że pełnomocnikiem zainteresowanego uzyskaniem wyjaśnień co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona.
Pełnomocnik działa w zakresie udzielonego mu upoważnienia. W omawianym przypadku z treści pełnomocnictwa powinno więc jasno wynikać, że właściciel biura rachunkowego ma umocowanie do wystąpienia w imieniu wnioskodawcy o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Taki dokument - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis - należy dołączyć do wniosku. Adwokaci, radcy prawni i doradcy podatkowi sami mogą uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa.
Złożenie pełnomocnictwa (oryginału lub odpisu) podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Opłatę skarbową od pełnomocnictwa wpłaca się organowi podatkowemu - wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta - właściwemu według miejsca złożenia dokumentu. W opisywanym przypadku należy ją uregulować na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę biura Krajowej Informacji Podatkowej (KIP), do której wysyłany jest wniosek, czyli biura działającego przy izbie skarbowej uprawnionej do wydania w danej sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej. Biuro KIP Izby Skarbowej w Bydgoszczy mieści się w Toruniu, Izby Skarbowej w Katowicach - w Bielsku-Białej, Izby Skarbowej w Łodzi - w Piotrkowie Trybunalskim, Izby Skarbowej w Poznaniu - w Lesznie, a Izby Skarbowej w Warszawie - w Płocku.
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Wymaganą kwotę wpłaca się w kasie odpowiedniego urzędu miasta lub na jego rachunek bankowy. W wielu miejscowościach można ją uregulować u inkasenta. Inkasem zajmują się osoby i podmioty wyznaczone przez radę miejską, np. placówki pocztowe. Dowód zapłaty lub jego uwierzytelnioną kopię należy dołączyć do pełnomocnictwa (ewentualnie można ją dostarczyć w ciągu 3 dni od dnia złożenia dokumentu).
Opłata skarbowa nie jest pobierana, gdy pełnomocnictwo zostało udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|