Poradnik VAT nr 3 (411) z dnia 10.02.2016
Wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
Od 1 stycznia 2016 r. w znaczący sposób zmieniły się regulacje zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), dotyczące zasad udzielania przez organy podatkowe indywidualnych interpretacji podatkowych. Wśród istotnych zmian w tym zakresie należy zwrócić uwagę na to, że przedmiotem interpretacji indywidualnej mogą być wyłącznie przepisy prawa podatkowego materialnego, natomiast nie można we wniosku o interpretację zwracać się z pytaniem dotyczącym właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.
W świetle znowelizowanych przepisów, wniosek o indywidualną interpretację podatkową nie będzie rozpatrywany, jeżeli przedstawiona w nim sytuacja odpowiada zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. Organ wydaje w takim przypadku postanowienie ze wskazaniem interpretacji ogólnej: jej numeru oraz miejsca publikacji.
Organem zobowiązanym do wydawania indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych miał być od 1 stycznia 2016 r. Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej (z siedzibą w Bielsku-Białej). Na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2184) rozwiązanie to będzie obowiązywało dopiero od 1 lipca 2016 r.
Zatem obecnie organem uprawnionym do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych jest – podobnie jak w roku 2015 – Minister Finansów. Interpretacje wydawane są za pośrednictwem pięciu ośrodków – biur Krajowej Informacji Podatkowej w: Toruniu, Bielsku-Białej, Piotrkowie Trybunalskim, Lesznie i Płocku, działających przy izbach skarbowych odpowiednio w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. przepisy regulujące instytucję indywidualnych interpretacji prawa podatkowego przewidywały możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji wyłącznie jednemu podmiotowi w jego indywidualnej sprawie.
Wielu praktyków podatkowych podkreślało potrzebę ustawowego uregulowania możliwości wspólnego zwrócenia się do organu podatkowego o wyjaśnienie danej kwestii przez kilka podmiotów, które są zaangażowane w dane zdarzenie i dla których z tego powodu mogą wynikać określone skutki podatkowe.
Nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej, jaka weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. zmieniła tę zasadę. W nowym art. 14r § 1–5 uregulowane zostały zasady występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym stanie faktycznym lub mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym (wniosek wspólny). Oznacza to, że składającym wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może być grupa podmiotów (dwóch lub więcej) w przypadku, gdy w tym samym zdarzeniu będącym jego przedmiotem zaangażowane są co najmniej dwa podmioty i skutki podatkowe tego zdarzenia dotyczą tych zainteresowanych podmiotów.
Zgodnie z art. 14r § 2 wszyscy zainteresowani wskazać muszą we wniosku wspólnym jeden podmiot, który będzie stroną postępowania w sprawie interpretacji.
Wspólny wniosek zawierać musi oświadczenia wszystkich zainteresowanych, że zdarzenie objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie jest w stosunku do poszczególnych wnioskodawców przedmiotem toczącego się wobec nich postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w wydanej dla nich decyzji lub postanowieniu organu podatkowego bądź organu kontroli skarbowej.
Wniosek taki powinien spełniać wszystkie warunki przewidziane dla wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej, zatem powinien on zawierać wyczerpujący opis zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego dla wszystkich zainteresowanych, którzy złożyli wniosek wraz z uzasadnieniem.
Wniosek o wydanie interpretacji – w myśl art. 14f § 1 Ordynacji podatkowej – podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. W sytuacji wspólnego wniosku o interpretację opłata za wniosek jest ustalana jako iloczyn kwoty określonej powyżej i liczby zainteresowanych wskazanych we wniosku. Jeżeli przykładowo wniosek wspólny składają trzy podmioty zainteresowane i interpretacja dotyczy jednego stanu faktycznego, to opłata za wniosek wyniesie 120 zł.
Interpretację indywidualną lub postanowienie w sprawie doręcza się podmiotowi wskazanemu jako strona, natomiast pozostałym zainteresowanym doręcza się odpis interpretacji lub postanowienia.
Ochrona z wydanej interpretacji przysługuje wszystkim zainteresowanym, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym i wywołuje skutki od dnia doręczenia interpretacji podmiotowi wskazanemu we wniosku, jako strona postępowania. Interpretacja zostaje też przekazana do wiadomości organom podatkowym i organom kontroli skarbowej właściwym dla wszystkich zainteresowanych.
Na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 14r § 6 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek wspólny (Dz. U. z 2016 r. poz. 13) opracował wzór wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-WS. Formularz ten składa zainteresowany będący stroną postępowania. Jeżeli obszerność stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego lub pytania bądź też własnego stanowiska w sprawie nie pozwala na ich opisanie w formularzu ORD-WS, konieczne jest wypełnienie załącznika ORD-WS/A.
Wzór wniosku ORD-WS wraz z załącznikami dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Ponadto w rozporządzeniu określono wzór załącznika ORD-WS/B, do którego złożenia obowiązani się zainteresowani składający wniosek wspólny, ale niebędący stroną postępowania.
Na kolejnych stronach prezentujemy przykładowo wypełnione fragmenty wzoru wniosku ORD-WS.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|