Gazeta Podatkowa nr 57 (1932) z dnia 18.07.2022
Zgłoszenie wypowiedzenia pełnomocnictwa
Urząd skarbowy prowadzi postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku VAT. Reprezentował mnie doradca podatkowy, ale wypowiedział pełnomocnictwo (szczególne). Od kiedy to wypowiedzenie jest ważne?
Wypowiedzenie pełnomocnictwa szczególnego wywiera skutek od dnia zawiadomienia organu podatkowego.
Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do prowadzenia spraw podatkowych, przy czym zawodowe reprezentowanie go w postępowaniach przed organami podatkowymi zostało zastrzeżone dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych. Przewiduje to art. 3 ust. 2 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2117). Pełnomocnik działa w zakresie udzielonego mu umocowania. Do reprezentowania podatnika w konkretnej sprawie, np. w postępowaniu podatkowym, wystarczy pełnomocnictwo szczególne (PPS-1). Uprawnia ono do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Może być sporządzone na piśmie, przesłane w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu.
Pełnomocnik ma prawo wypowiedzieć udzielone mu pełnomocnictwo szczególne. Zawiadomienie informujące o tym fakcie należy złożyć na formularzu OPS-1. Pełnomocnik podaje w nim datę wypowiedzenia pełnomocnictwa, z tym że wypowiedzenie wywiera skutek od dnia zawiadomienia organu podatkowego. Zawiadomienie nie działa więc wstecz - nie może wywołać skutku w postaci "nieobowiązywania" pełnomocnictwa z datą wcześniejszą niż dzień wpływu zawiadomienia do organu podatkowego. Do dnia złożenia wypowiedzenia organ podatkowy związany jest treścią pełnomocnictwa. Przesądza o tym art. 138i § 2 Ordynacji podatkowej. Stan wiedzy organu podatkowego o istnieniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa powinien zostać oceniony na dzień dokonania konkretnej czynności, np. nadania pisma na adres ustanowionego w sprawie pełnomocnika (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1005/20).
Zawodowy pełnomocnik (doradca podatkowy, adwokat, radca prawny), który wypowiedział pełnomocnictwo, jest jednak zobligowany działać za byłego mocodawcę jeszcze przez dwa tygodnie od wypowiedzenia. Mocodawca może zwolnić go od tego obowiązku. Adnotację o zwolnieniu należy zawrzeć w składanym zawiadomieniu OPS-1.
Druki PPS-1 i OPS-1 dostępne w dziale Ordynacja podatkowa w serwisie www.druki.gofin.pl |
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|