Gazeta Podatkowa nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Odwołanie pełnomocnictwa UPL-1
W spółce z o.o. została wyznaczona nowa osoba do podpisywania deklaracji podatkowych przesyłanych przez internet. Czy w związku z tym trzeba odwołać pełnomocnictwo udzielone bezterminowo poprzedniej osobie?
Deklaracje podatkowe składane przez spółkę z o.o. drogą internetową muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnioną osobę zgłoszoną wcześniej na druku UPL-1.
UPL-1 to formularz pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Spółka z o.o. musi go złożyć bez względu na to, kto ma podpisywać deklaracje: reprezentant ustawowy posiadający z mocy prawa umocowanie do podpisywania firmowych dokumentów (np. prezes zarządu) czy pełnomocnik (np. pracownik). UPL-1 stanowi podstawę wprowadzenia danych zgłaszanej osoby do systemu e-Deklaracje. Dzięki temu jest ona automatycznie rozpoznawana jako uprawniona do podpisywania w imieniu spółki z o.o. dokumentów przesyłanych przez internet. Można zgłosić więcej niż jedną osobę do podpisywania e-deklaracji, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby, nagłego wyjazdu czy urlopu macierzyńskiego którejś z nich. Każdy zarejestrowany pełnomocnik - w okresie ważności pełnomocnictwa - ma prawo podpisywać w imieniu spółki z o.o. wszystkie dokumenty przekazywane do różnych organów podatkowych za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Zawiadomienie informujące o odwołaniu pełnomocnictwa składa się natomiast na druku OPL-1.
To, czy w omawianym przypadku wyznaczenie nowej osoby do podpisywania deklaracji przesyłanych przez internet wiąże się z koniecznością odwołania pełnomocnictwa udzielonego wcześniej komuś innemu, zależy od faktu, czy obie osoby mają być uprawnione do podpisywania deklaracji w imieniu spółki z o.o., czy tylko ta nowa. W pierwszym przypadku wystarczy złożyć UPL-1 dla nowego pełnomocnika. W drugim przypadku, czyli w razie zmiany pełnomocnika do podpisywania e-deklaracji, trzeba przekazać dwa formularze: OPL-1 - zawiadomienie o odwołaniu dotychczasowego pełnomocnika oraz UPL-1 - pełnomocnictwo dla nowej osoby. Odwołanie udzielonego danej osobie pełnomocnictwa musi być bowiem oficjalnie zgłoszone administracji skarbowej. Ustanowienie nowego pełnomocnika nie unieważnia wcześniejszego pełnomocnictwa.
UPL-1 i OPL-1 można złożyć w formie: papierowej (naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników) lub elektronicznej przez ePUAP (Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej). Wynika to z art. 80a § 2a i 2c Ordynacji podatkowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|