Gazeta Podatkowa nr 100 (1454) z dnia 14.12.2017
Skarga na wspólną interpretację podatkową
Złożyłem wraz z żoną wspólny wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie zgadzamy się z otrzymaną interpretacją podatkową. Czy skargę na nią musimy złożyć oboje, czy wystarczy, że zrobi to jedno z nas?
Osoby lub podmioty uczestniczące w tym samym stanie faktycznym lub mogące uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym mogą złożyć jeden - wspólny - wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Sporządza się go na formularzu ORD-WS, dołączając załącznik lub załączniki ORD-WS/B, a w razie potrzeby ORD-WS/A.
Druki ORD-WS, ORD-WS/A i ORD-WS/B dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Interpretacja podatkowa wydana na wspólny wniosek zainteresowanych nie podlega kontroli instancyjnej. Nie przysługuje od niej odwołanie lub zażalenie. Można ją natomiast zaskarżyć do sądu administracyjnego. Skargę wnosi zasadniczo podmiot mający w tym interes prawny. Kryterium to w przypadku indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych spełnia osoba lub podmiot, do którego została ona skierowana, czyli jej adresat. Interpretacja podatkowa wydana na wspólny wniosek doręczana jest zainteresowanemu wskazanemu jako strona postępowania interpretacyjnego. Pozostali otrzymują jej odpisy. Sądowej kontroli otrzymanych wyjaśnień może zatem domagać się - wnieść skargę do sądu administracyjnego - tylko zainteresowany będący stroną postępowania interpretacyjnego. Inni zainteresowani nie mają takich uprawnień. W sytuacji przedstawionej w pytaniu skargę na indywidualną interpretację podatkową wydaną w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na wspólny wniosek małżonków powinien złożyć ten z małżonków - żona albo mąż - który występował jako strona postępowania interpretacyjnego (złożył wniosek ORD-WS). Skargę wnosi on do wojewódzkiego sądu administracyjnego właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania.
Skarga na indywidualną interpretację podatkową musi zawierać konkretne zarzuty wobec organu interpretacyjnego. Mogą one dotyczyć wyłącznie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczenia się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Stanowi o tym art. 57a Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.). Sąd administracyjny związany jest zarzutami zawartymi w skardze oraz powołaną w niej podstawą prawną.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|