Rozliczanie VAT - deklaracje, kontrola, wymiar, odwołania, skargi - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 19 (259) z dnia 10.10.2009
Termin do wniesienia zażalenia, odwołania i skargi
Generalna zasada uprawniająca podatników do złożenia odwołania od decyzji organów podatkowych sformułowana została w art. 220 Ordynacji podatkowej, w którym podkreślono, iż od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji, natomiast właściwym do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia.
Jednym z istotnych warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do zaskarżenia postanowienia czy decyzji organu podatkowego, jest zachowanie określonego terminu do wniesienia zażalenia, odwołania czy też skargi.
Konstrukcja decyzji czy postanowień wymaga pouczenia strony o przysługujących jej środkach zaskarżenia. W praktyce więc w każdej sytuacji, gdy podatnik otrzyma postanowienie czy decyzję, niezależnie od tego, czego ona dotyczy, z reguły na końcu tej decyzji czy postanowienia, organ podatkowy informuje o możliwości (bądź braku takiej możliwości) i trybie wniesienia środka zaskarżenia (zażalenia, odwołania czy skargi).
Z reguły podany jest także termin, w jakim dany środek zaskarżenia powinien zostać złożony. Termin ten stanowi termin procesowy, a zatem złożenie np. odwołania po upływie określonego terminu, powoduje jego bezskuteczność.
Zażalenie na wydane w toku postępowania postanowienie można złożyć w przypadku gdy ustawa przewiduje możliwość tego rodzaju zaskarżenia postanowienia. Zażalenie wnosi się, zgodnie z art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej - w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.
W przypadku postanowień, na które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie przysługuje zażalenie, można je zaskarżyć w odwołaniu od decyzji.
Odwołanie - zgodnie z art. 223 § 1 Ordynacji podatkowej - wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
W przypadku wydania decyzji przez organ wyższego stopnia, na skutek wniesionego odwołania, mamy do czynienia z decyzją ostateczną. Podatnik może w terminie 30 dni od jej otrzymania wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego jeżeli jego zdaniem wydana decyzja jest niezgodna z prawem.
Niezachowanie terminu do wniesienia któregokolwiek ze środków zaskarżenia powoduje bezskuteczność wniesionego środka. Podatnik może jednakże bronić się przed negatywnymi skutkami uchybienia terminu składając wniosek o jego przywrócenie.
Uwaga
Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie wydane w toku prowadzonego postępowania wynosi 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, natomiast do wniesienia odwołania od decyzji organu podatkowego - 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji.
Decyzję wydaną w postępowaniu odwoławczym podatnik może zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od jej otrzymania.
Są to terminy proceduralne, a zatem w przypadku ich uchybienia można złożyć wniosek o przywrócenie terminu.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|