Gazeta Podatkowa nr 16 (953) z dnia 25.02.2013
Zmiana miejsca zamieszkania w 2013 r. a PIT za 2012 r.
Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Na początku lutego 2013 r. zmieniłam adres zamieszkania. Po przeprowadzce podlegam pod inny niż dotychczas urząd skarbowy. W którym urzędzie skarbowym powinnam złożyć zeznanie za 2012 r. - dotychczasowym, czy obecnym? Na jakim druku należy zgłosić zmianę adresu zamieszkania?
Zeznanie o wysokości osiągniętego w danym roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) składa się, co do zasady, w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Wynika to z art. 45 ust. 1b ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
PIT za 2012 r. powinien więc trafić do urzędu skarbowego, który ze względu na miejsce zamieszkania podatnika był dla niego właściwy na dzień 31 grudnia 2012 r. Nie ma znaczenia, że po tej dacie, a przed złożeniem zeznania rocznego, podatnik przeprowadził się i podlega pod inny urząd skarbowy niż dotychczas.
Należy jednak pamiętać o odstępstwach od tej reguły. Jeżeli zamieszkanie na terytorium Polski ustało przed ostatnim dniem roku podatkowego, właściwość urzędu skarbowego ustala się według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium. Natomiast osoby nieposiadające w Polsce miejsca zamieszkania, podlegające obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na jej terytorium, zeznanie składają w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Więcej o rozliczeniu PIT za 2012 r. na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.pit.gofin.pl.
Podatnicy, którzy przeprowadzili się w 2013 r. przed dokonaniem rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r., w zeznaniu podają nazwę urzędu skarbowego właściwego dla nich na dzień 31 grudnia 2012 r., ale swój adres zamieszkania aktualny na dzień składania zeznania.
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, dla których identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL, nie muszą wypełniać dodatkowych formularzy, aby poinformować o zmianie adresu. Podanie nowego adresu zamieszkania w składanej deklaracji, np. w zeznaniu rocznym, lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym uznaje się w ich przypadku za dokonanie aktualizacji. Stanowi o tym art. 9 ust. 1d ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.).
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, dla których identyfikatorem podatkowym jest NIP, np. zatrudniające nianię na podstawie umowy uaktywniającej, muszą natomiast zgłosić na odrębnym formularzu nowy adres zamieszkania, jeżeli jest on inny niż adres zameldowania. W tym celu wypełniają druk oznaczony symbolem NIP-7. Następnie składają go w urzędzie skarbowym lub wysyłają na jego adres. Na dokonanie aktualizacji mają 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|