Gazeta Podatkowa nr 75 (1012) z dnia 19.09.2013
Możliwość wystąpienia o interpretację po kontroli podatkowej
Pracownicy urzędu skarbowego przeprowadzili kontrolę. Dotyczyła ona podatku VAT i zakończyła się wydaniem protokołu. Czy mogę złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w sprawie, która była przedmiotem kontroli?
Każdy, kto ma wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych w swojej indywidualnej sprawie, ma prawo wystąpić do fiskusa o ich interpretację. Przy czym wniosek może dotyczyć zarówno stanu faktycznego (sytuacji już zaistniałej), jak i zdarzenia przyszłego (sytuacji dopiero planowanej). Wynika to z art. 14b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN) oraz załącznik (ORD-IN/A) można pobrać ze strony: www.gofin.pl.
Należy zwrócić uwagę, że nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej. Nie zostanie ona wydana także wówczas, gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji bądź postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Mówi o tym art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej. Wnioskujący o wydanie interpretacji musi też złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie występuje żadna z przedstawionych wcześniej sytuacji. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.
W opisywanym przypadku nie ma przeszkód, aby po kontroli przeprowadzonej przez pracowników urzędu skarbowego wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie, w jakim odbyła się weryfikacja rozliczeń. Kontrola podatkowa kończy się bowiem protokołem. Nie jest natomiast wydawana decyzja lub postanowienie, które rozstrzygałyby sprawę co do istoty, a tylko takie akty uniemożliwiają wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
Taki pogląd potwierdził m.in. WSA w Krakowie w wyroku z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 461/13 (orzeczenie nieprawomocne).
W rozpatrywanej przez Sąd sprawie organ podatkowy odmówił wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku VAT. Jego zdaniem wniosek o udzielenie interpretacji został złożony w sprawie, która została już rozstrzygnięta kontrolą organu podatkowego. Spółka oczekiwała oceny stanowiska urzędu skarbowego zaprezentowanego w protokole kontroli sporządzonym przez ten urząd, a to jest niedopuszczalne.
Podatnik nie zgodził się z decyzją fiskusa, w konsekwencji złożył skargę do sądu administracyjnego, który przyznał mu rację. Zdaniem Sądu podatnik może zwrócić się o wydanie interpretacji przed wszczęciem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej czy skarbowej. Nie ma również przeszkód do rozpoznania wniosku o interpretację w sytuacji, gdy po jego złożeniu organ wszczął postępowanie podatkowe czy kontrolne. W chwili bowiem składania wniosku, a tylko ta decyduje o jego dopuszczalności, nie toczyło się postępowanie. Według WSA jedynie wystąpienie z wnioskiem o interpretację w sytuacji, gdy toczy się już postępowanie podatkowe, stanowi przeszkodę do uzyskania interpretacji.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|