Gazeta Podatkowa nr 54 (1095) z dnia 7.07.2014
Termin wydania interpretacji podatkowej
Złożyłem wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie kosztów uzyskania przychodu. W jakim terminie powinienem otrzymać odpowiedź?
Izba skarbowa powinna wydać indywidualną interpretację przepisów podatkowych w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Stanowi o tym art. 14d Ordynacji podatkowej. Termin wydania interpretacji zaczyna biec w dniu otrzymania wniosku przez organ interpretacyjny, także w przypadku gdy został on wysłany za pośrednictwem operatora pocztowego.
Termin ten wylicza się zgodnie z ogólnymi zasadami obliczania terminów podatkowych. Zostały one zawarte w art. 12 Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że termin określony w miesiącach mija z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było, kończy się on w ostatnim dniu tego miesiąca. Przykładowo, w sytuacji gdy organ interpretacyjny otrzymał wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych 7 lipca 2014 r., interpretację powinien wydać najpóźniej 7 października 2014 r. Należy jednocześnie pamiętać, że w tym terminie urzędnicy mają obowiązek tylko sporządzić pisemną wykładnię przepisów podatkowych w danej sprawie. Adresatowi może być ona doręczona po tym czasie.
Do wspomnianego 3-miesięcznego terminu nie wlicza się ponadto: terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy wnioskodawcy albo z przyczyn niezależnych od organu interpretacyjnego.
Przekroczenie terminu wydania interpretacji skutkuje powstaniem "milczącej interpretacji". Uznaje się bowiem, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin udzielenia odpowiedzi, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.
"Termin na wydanie interpretacji, wynikający z art. 14d Ordynacji podatkowej, ma charakter mieszany: materialno-procesowy. Z jego upływem wiąże się bowiem skutek identyczny, jak z wydaniem interpretacji indywidualnej, a zatem wpływa on na ukształtowanie praw i obowiązków zainteresowanego zarówno w obszarze prawa podatkowego, jak i w odpowiedzialności za przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowe. Jednocześnie z upływem terminu następuje także skutek procesowy w postaci utraty kompetencji organu do wydania interpretacji indywidualnej". Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1087/13 |
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|