Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (388) z dnia 20.02.2015
Obliczanie terminów podatkowych, które upływają w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy
Przepisy podatkowe wyznaczają terminy na dokonanie czynności związanych z wykonaniem obowiązków lub nabyciem uprawnień podatkowych. Niedochowanie tych terminów może się wiązać z negatywnymi konsekwencjami, np. poniesieniem odpowiedzialności finansowej i karnej skarbowej za nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych czy utratą prawa do skorzystania z preferencji podatkowych (np. prawa wyboru formy opodatkowania).
Terminy podatkowe mogą być wyznaczane jako kończące się:
- konkretnego dnia, np. zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składa się urzędom skarbowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym,
- po upływie pewnego okresu określonego w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach.
Zasady liczenia terminów podatkowych zawarte zostały w art. 12 Ordynacji podatkowej.Przepis ten (w § 5) odnosi się do sytuacji, gdy ostatni dzień terminu podatkowego przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, przewidując, że w takim przypadku termin ulega przesunięciu.
Od początku 2015 r. wskazany przepis obowiązuje w nowym brzmieniu. Nadal stanowi on, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, z tym, że zgodnie z dodanym zastrzeżeniem, zasada ta obowiązuje "chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej". W świetle znowelizowanej treści analizowanego przepisu art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej pojawiła się wątpliwość, czy w przypadku gdy ostatni dzień terminów wyraźnie określonych w innych ustawach podatkowych niż Ordynacja podatkowa (np. ustalony na 30 kwietnia termin złożenia zeznania podatkowego przez podatników będących osobami fizycznymi - art. 45 ust. 1 updof) będzie przypadał w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, dojdzie do ich przesunięcia? O wyjaśnienie tej kwestii nasze Wydawnictwo wystąpiło do Ministerstwa Finansów.
W odpowiedzi nadesłanej nam 19 stycznia 2015 r. wynika, że nowelizacja w zakresie art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej stanowi konsekwencję zmian wprowadzonych w ustawie o podatku od towarów i usług związanych z implementacją art. 5 dyrektywy 2008/8/WE. Wyjątek wyłączający zasadę przesunięcia terminu, którego ostatni dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wprowadzony poprzez dodanie zastrzeżenia w analizowanym przepisie, dotyczy wyłącznie składania deklaracji VAT w procedurze MOSS, tj. w procedurze szczególnej rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (art. 130c ust. 3 oraz art. 133 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług). Termin na złożenie tej deklaracji nie ulegnie zmianie, nawet gdy przypadnie on na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy.
Natomiast w pozostałym zakresie zasady obliczania terminów płatności podatków i terminów składania deklaracji (w tym zeznań rocznych) pozostają bez zmian.
www.PoradyPodatkowe.pl - Ordynacja podatkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|