Gazeta Podatkowa nr 101 (1455) z dnia 18.12.2017
Opłata za posiadanie psa w 2018 r.
Niedawno kupiłem psa. Trzymam go w domu. Czy mam obowiązek płacenia w gminie podatku z tego tytułu?
Przepisy przewidują możliwość nałożenia na posiadacza psa stosownej opłaty. Kiedyś świadczenie to miało charakter podatku, co oznaczało, że w każdej gminie taka danina musiała być uiszczana. W obecnym staniem prawnym gminy mogą zrezygnować z jej nakładania. Rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych. Wskazuje tak art. 18a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm.).
Przepisy przewidują przypadki, gdy takiej opłaty nie można nałożyć. Dotyczy to m.in. osób:
1) zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
2) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy - z tytułu posiadania psa asystującego,
3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego, o którym mowa w pkt 3, oznacza fakt utrzymywania się w sensie finansowym "pojedynczo", nie zaś przez więcej osób, w tym np. małżeństwo. Zwolnienie może więc dotyczyć zarówno starszych samotnych osób, jak również osób mających na utrzymaniu inne "niesamodzielne" osoby, pod warunkiem że nie mają one własnego źródła utrzymania.
Rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzać inne zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Ponadto określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat. Opłaty te nie mogą jednak przekraczać wysokości maksymalnej, która jest ustalana na każdy rok. W 2018 r. roczna stawka opłaty z tytułu posiadania jednego psa nie może przekroczyć kwoty 121,24 zł. Wynika to z obwieszczenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (Mon. Pol. z 2017 r. poz. 800).
Przepisy ogólnokrajowe nie wyłączają zatem możliwości nałożenia opłaty na psa trzymanego w domu. Uzyskanie odpowiedzi odnośnie obowiązywania i wysokości stawki opłaty wymaga więc zapoznania się ze stosowną uchwałą rady gminy, na terenie której będzie przebywał pies (miejsce zamieszkania jego posiadacza).
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|