Gazeta Podatkowa nr 22 (2001) z dnia 16.03.2023
Nałożenie na właściciela opłaty adiacenckiej po wybudowaniu drogi
Od prawie 20 lat jestem właścicielem domu, do którego od samego początku prowadziła droga szutrowa. Gmina, która jest właścicielem drogi, postanowiła ją zmodernizować, m.in. wykonać asfaltową nawierzchnię. Właściciele nie wnioskowali o wykonanie tych prac. Czy w tej sytuacji możemy zostać obciążeni jakimiś opłatami z uwagi na to, że zdaniem gminy wartość nieruchomości wzrosła?
Nie można tego wykluczyć. Chodzi o opłatę adiacencką, tj. opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem tzw. środków publicznych (np. Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego), albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości. Czytelnika dotyczy pierwsza sytuacja - wzrost wartości nieruchomości na skutek wspomnianych inwestycji publicznych. Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.
Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Wynika to z art. 144 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm.). Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Istotne jest, że wszczęcie postępowania w tej sprawie może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi, jeżeli w dniu stworzenia tych warunków obowiązywała uchwała rady gminy przewidująca możliwość i wysokość nałożenia przedmiotowej opłaty.
Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale obowiązującą w dniu, w którym stworzono wspomniane warunki. Wysokość opłaty nie może jednak wynosić więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|