Gazeta Podatkowa nr 98 (2077) z dnia 7.12.2023
Zasady opłacania podatku od środków transportowych przez współwłaścicieli
Wraz z bratem prowadzimy własne firmy. Jesteśmy współwłaścicielami samochodu dostawczego o dmc powyżej 3,5 t, który każdy z nas w razie potrzeby wykorzystuje w prowadzonej działalności. W jaki sposób powinniśmy opłacać w takiej sytuacji podatek od środków transportowych?
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jako właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu. Jeżeli zaś środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych bądź prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Tak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.). Oznacza to, że organ podatkowy może żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników (podatników) łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników (podatników) zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani (art. 366 K.c. w związku z art. 91 Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). W sytuacji solidarnego zobowiązania podatkowego organ podatkowy jest zobowiązany do wydania decyzji łącznie na wszystkich zobowiązanych.
Uiszczenie niepełnej kwoty podatku, np. przez jednego ze współwłaścicieli, nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w odniesieniu do jego osoby. Nadal wszyscy współwłaściciele będą zobowiązani do świadczenia danego podatku aż do całkowitego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego (uiszczenia pełnej kwoty podatku), a organ podatkowy będzie mógł go dochodzić również od tego współwłaściciela, który dokonał częściowej wpłaty. Podatnik nie będzie mógł skutecznie podnosić zarzutu uiszczenia "swojej" części podatku.
Deklarację na podatek od środków transportowych składa się na urzędowym formularzu DT-1, wraz z załącznikiem DT1/A. Deklaracja może być składana przez podatników w formie elektronicznej. Deklarację na dany rok podatkowy zasadniczo składa się w terminie do dnia 15 lutego każdego roku organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika (patrz ramka). Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, deklarację lub jej korektę należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.
"Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na terenie którego znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika". Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Kr 1653/21 |
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|