Gazeta Podatkowa nr 81 (2164) z dnia 7.10.2024
Decyzja spółki o zakupie samochodu i płatność podatku od środków transportowych
Spółka z o.o. pod koniec września 2024 r. zakupiła w kraju samochód dostawczy o dmc 7,5 t. Do 15 września br. trzeba było zapłacić drugą ratę podatku do środków transportowych.
1) W jakim terminie spółka powinna zapłacić podatek za ten pojazd, skoro kupiła go po tym terminie?
Przede wszystkim spółka powinna złożyć deklarację na podatek od środków transportowych w zakresie nowego pojazdu lub dokonać korekty deklaracji, jeśli posiada inne samochody podlegające podatkowi od środków transportowych. Podmioty będące podatnikami tego podatku (właścicielami pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony) mają obowiązek składać co roku, tj. w terminie do dnia 15 lutego, właściwemu organowi podatkowemu deklaracje na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy. Jeżeli jednak obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, np. dokonano zakupu pojazdu, jak w przypadku spółki, o której mowa w pytaniu, wówczas taką deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku (dla spółki w terminie 14 dni od daty nabycia pojazdu). Natomiast te podmioty, które złożyły w lutym deklarację, ponieważ posiadają inne pojazdy podlegające opodatkowaniu, muszą w ciągu 14 dni odpowiednio skorygować deklarację. Deklarację należy złożyć organowi podatkowemu, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organowi podatkowemu, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W razie występowania współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. We wspomnianej w pytaniu spółce z o.o., będącej typowym przykładem osoby prawnej, organem właściwym do złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku jest jej zarząd jako organ wykonawczy.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski, a w przypadku nabycia środka transportowego już zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty (dla spółki będzie to dzień 1 października br.). Obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych wpłaca się bez wezwania na rachunek budżetu właściwej gminy. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał od dnia 1 września danego roku (w przypadku spółki obowiązek podatkowy obejmie miesiące październik-grudzień), podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.
2) Czy na tę czynność konieczna była zgoda wspólników? Jeśli tak, to czy mogą oni potwierdzić zakup po fakcie?
Odpowiedź na pierwsze z pytań zależy od treści umowy spółki. Zasadą jest, że to zarząd prowadzi sprawy spółki (tu: podejmuje decyzję w sprawie kupna samochodu) i ją reprezentuje (tu: podpisuje za spółkę umowę sprzedaży ze sprzedawcą).
Jedynie w odniesieniu do najważniejszych czynności przepisy K.s.h. (Dz. U. z 2024 r. poz. 18) wymagają uzyskania zgody wspólników na ich dokonanie, pod rygorem nieważności (art. 17 § 1 K.s.h.). Chodzi tu m.in. o czynności dotyczące zbycia i nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego, czy nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej (por. art. 15, art. 228-229 K.s.h.).
Regulacje te nie dotyczą samochodu. Przy tym w jego przypadku warto zwrócić uwagę na wymóg wynikający z art. 230 K.s.h. Zgodnie z nim rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Regulacja ta oznacza, że gdy kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5.000 zł, a umowa spółki nie stanowi inaczej, to na zakup przez spółkę samochodu o wartości przewyższającej 10.000 zł wymagana jest uchwała wspólników. Przy tym brak takiej uchwały nie wpływa na ważność umowy, bowiem nie stosuje się przepisu art. 17 § 1 K.s.h. (art. 230 zd. 2 K.s.h.). Jej zawarcie pomimo braku uchwały może co najwyżej skutkować pociągnięciem członków organu do odpowiedzialności odszkodowawczej albo organizacyjnej. Przy tym wspólnicy mogą wyrazić zgodę także po zawarciu umowy sprzedaży auta nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę (por. art. 17 § 2 K.s.h.).
Jeśli art. 230 K.s.h. w spółce nie ma zastosowania, decyzję w sprawie kupna auta podejmuje zarząd, np. w uchwale.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|