Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011
Dopłaty do "zielonej szkoły" i wycieczek szkolnych dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego
W nowym roku szkolnym nasza firma będzie dofinansowywać udział dzieci pracowników w "zielonej szkole" i w wycieczkach szkolnych. Czy takie świadczenia będą przychodem pracownika, od którego powinniśmy potrącać podatek dochodowy?
Dofinansowanie udziału dziecka pracownika w "zielonej szkole" lub w wycieczce szkolnej, co do zasady, zalicza się do przychodów uzyskanych przez pracownika ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF. Za ich podstawę uznaje się bowiem łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy.
Fakt zaliczenia wspomnianych świadczeń do przychodów pracowników, nie oznacza jednak automatycznie ich opodatkowania.
Stosownie bowiem do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Należy zauważyć, że jeszcze nie tak dawno niektóre organy podatkowe były zdania, iż dopłaty pracodawcy do "zielonych szkół" i wycieczek szkolnych dzieci pracowników nie są objęte zakresem powyższego zwolnienia.
Takiego poglądu nie podzielił jednak Minister Finansów, który w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2010 r., nr DD3/033/159/CRS/10/PK-966, stwierdził, iż dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, zorganizowanego przez biuro podróży lub szkołę, w formie "zielonej szkoły" czy wycieczki, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF.
Minister Finansów wyjaśnił, że w świetle tego przepisu dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu od opodatkowania, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) wypoczynek jest zorganizowany,
2) organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
3) forma wypoczynku nie odbiega swoim charakterem od wymienionych form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,
4) dopłata dotyczy dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 lat.
Wymienione zaś przez ustawodawcę formy wypoczynku w postaci wczasów, kolonii, obozów czy zimowisk, mają na celu uwypuklenie warunku uczestniczenia w formach wypoczynku zorganizowanego przez uprawnione podmioty, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. nr 12, poz. 67 ze zm.).
Intencją ustawodawcy jest bowiem wyłączenie z zakresu przedmiotowego zwolnienia dopłat do niezorganizowanych form wypoczynku, takich jak "wczasy pod gruszą".
Z tego względu - aby omawiane zwolnienie miało zastosowanie - wypoczynek powinien być zorganizowany przez podmiot, który ma formalno-prawne umocowanie do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę jego funkcjonowania.
Stosownie do przepisów ww. rozporządzenia organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej. Istotne jest przy tym, czy podmiot świadczący omawiane usługi wypoczynkowe czyni to zgodnie z regulacjami ww. rozporządzenia.
W tym miejscu trzeba zauważyć, że wprawdzie omawiana interpretacja Ministra Finansów nie stanowi interpretacji ogólnej, niemniej jednak ma ona wpływ na stanowisko prezentowane obecnie przez organy podatkowe (czego przykładem są interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 marca 2011 r., nr IBPBII/1/415-1010/10/MK i Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2011 r., nr IPPB4/415-866/10-4/MP).
Podsumowując:
Jeżeli wyjazd do "zielonej szkoły" lub wycieczka szkolna zostaną zorganizowane przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie (np. przez biuro turystyczne lub szkołę) na zasadach określonych w ww. rozporządzeniu, to dopłata pracodawcy do udziału dziecka pracownika w takim wyjeździe będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF. W takim przypadku dopłata:
ze środków ZFŚS będzie wolna od podatku dochodowego niezależnie od jej wysokości,
z innych źródeł niż ZFŚS, np. ze środków obrotowych pracodawcy, będzie wolna od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł - z uwzględnieniem innych dopłat, które pracownik otrzymał od początku roku do wypoczynku dziecka zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (np. do kolonii lub obozu).
Na zakończenie przypominamy, że poniesienie omawianych wydatków związanych z wypoczynkiem dziecka powinno być potwierdzone stosownym dokumentem (fakturą, rachunkiem, dowodem wpłaty, itp.).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|