Gazeta Podatkowa nr 40 (1706) z dnia 18.05.2020
Umowa leasingu a podatek u źródła
Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Leasingodawcą jest niemiecka firma posiadająca oddział w Polsce. Leasingodawca przesłał spółce swój certyfikat rezydencji oraz oświadczenie, że prowadzi działalność poprzez położony na terytorium RP oddział będący zagranicznym zakładem i że wszystkie należności uiszczane zgodnie z umową związane są z działalnością oddziału, którego miejscem prowadzenia działalności jest terytorium RP. Czy płacąc raty leasingowe spółka zwolniona jest z poboru podatku u źródła? Czy musi wysyłać informacje IFT-2R, a jeśli tak, to do kogo i jaką kwotę w niej wykazać? Czy spółka powinna składać informację ORD-U?
W tym przypadku spółka nie pobiera podatku u źródła, ale mimo to zobowiązana jest do sporządzenia i przesłania informacji IFT-2R. Nie powstaje natomiast obowiązek złożenia informacji ORD-U.
Opisany w pytaniu leasingodawca nie jest polskim rezydentem podatkowym. Jego oddział w Polsce, mimo że ma prawo do posługiwania się polskim NIP i wykazywania na fakturze podatku VAT, pozostaje podmiotem zagranicznym (nierezydentem) w rozumieniu przepisów podatkowych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.), podatek dochodowy z tytułu określonych w tym przepisie przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników zagranicznych ustala się w wysokości 20% tych przychodów. Podatkowi u źródła podlegają m.in. należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu.
Wypłaty dokonywane na rzecz leasingodawcy niebędącego polskim rezydentem podatkowym są, co do zasady, objęte dyspozycją powyższego przepisu.
Jednak w tym przypadku leasingobiorca jest zwolniony z poboru podatku u źródła. Zgodnie bowiem z treścią art. 26 ust. 1d ustawy o pdop, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 na rzecz podatników niebędących polskimi rezydentami podatkowymi, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, nie pobierają zryczałtowanego podatku od dokonywanych wpłat pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika, niebędącego polskim rezydentem podatkowym, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium RP zagraniczny zakład, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji, oraz uzyskaniem pisemnego oświadczenia, że należności te związane są z działalnością tego zakładu. Warto zaznaczyć, że treść powyższego oświadczenia powinna spełniać wymogi określone w art. 26 ust. 1e ustawy o pdop.
Mając na uwadze, że w przedmiotowym przypadku wszystkie ustawowe warunki zostały spełnione, spółka, dokonując zapłaty kolejnych rat leasingowych, nie ma obowiązku poboru podatku u źródła. Jest jednak, na mocy art. 26 ust. 3d ustawy o pdop, zobligowana do sporządzenia i wysłania informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez nierezydenta (druk IFT-2/IFT-2R).
Przy wypełnianiu formularza, jako podatnika (odbiorcę należności) należy wpisać polski oddział niemieckiego leasingodawcy (i tam też przesłać wypełniony formularz IFT-2R). Zwolniony z opodatkowania przychód w kwocie brutto trzeba natomiast wykazać w wierszu D.8, poz. 60 informacji IFT-2R.
Obowiązek sporządzenia informacji ORD-U, wynikający z art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), dotyczy umów zawartych z nierezydentami w rozumieniu prawa dewizowego. Tymczasem oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone w Polsce przez nierezydentów są uważane za rezydentów krajowych. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 160 ze zm.).
Kalkulatory samochodowe dostępne są w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|