Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (987) z dnia 1.06.2018
Polisa ubezpieczeniowa na ryzyko utraty przychodów z działalności gospodarczej a koszty podatkowe
Prowadzę działalność gospodarczą. Zawarłem umowę ubezpieczeniową na wypadek utraty dochodu w związku z chorobą albo na skutek nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie gwarantuje miesięczną wypłatę świadczenia w związku z niemożnością prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłacona składka ubezpieczeniowa z takiej polisy może być kosztem uzyskania przychodów?
Nie. Wydatki poniesione na dobrowolne ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek niemożności prowadzenia działalności na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku są wydatkami o charakterze osobistym. Nie są to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu z działalności gospodarczej lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z tej działalności, zatem nie mogą stanowić kosztów z tej działalności. |
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, kosztami uzyskania przychodów są tylko takie koszty, które są związane z uzyskaniem przychodu, co oznacza, że pomiędzy poniesieniem kosztu a osiągnięciem przychodów (zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów) zachodzi związek o charakterze przyczynowo-skutkowym. Ponadto istotne jest także, by koszt dotyczył tego samego źródła przychodów. Jak wynika z pytania, podatnik wykupił ubezpieczenie na wypadek niemożności osiągania przychodów z prowadzonej działalności. Wykupione ubezpieczenie spowoduje, że środki na utrzymanie podatnik będzie uzyskiwał z tej polisy, a nie z prowadzonej działalności - a więc z innego źródła. Czyli koszt polisy nie dotyczy działalności gospodarczej, nie przyczyni się ten wydatek w żaden sposób ani do zwiększenia przychodów, ani do zabezpieczenia źródła przychodów z działalności gospodarczej. Jest to wydatek o charakterze osobistym i jako taki nie może być kosztem podatkowym.
Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe, a także sądy administracyjne. Przykładowo, NSA w wyroku z 23 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 22/16, dotyczącym podobnej sprawy, wyjaśnił m.in., że koszt w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF stanowią te wydatki, które można powiązać z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, a nie te, które poniesiono kiedykolwiek bez ryzyka wpisanego w charakter działalności gospodarczej. Skoro celem poniesienia wydatków w postaci składki z tytułu polisy ubezpieczeniowej ma być wypłata miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej, to ideą tego ubezpieczenia jest gwarancja podtrzymania dochodu w sytuacji, gdy niemożliwe lub zagrożone jest uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej. Nie sposób zatem przyjąć - zdaniem NSA - aby wydatek na takie ubezpieczenie został poniesiony w celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
Tak więc w przypadku, o którym mowa w pytaniu, podatnik nie może ująć w kosztach wydatków na opłacenie takiej polisy ubezpieczeniowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|