Gazeta Podatkowa nr 49 (1820) z dnia 21.06.2021
Opłata planistyczna jako koszt
Spółka z o.o. jest właścicielem działki, którą wystawiła na sprzedaż. Kilka lat temu w planie zagospodarowania przestrzennego działka ta przeznaczona została pod zabudowę mieszkaniową. Wtedy też określono rentę planistyczną. Czy renta ta stanie się kosztem podatkowym?
TAK. Opłata (renta) planistyczna jest jednorazową opłatą na rzecz gminy ponoszoną z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata ustalana jest w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości i pobierana jedynie w razie jej zbycia. Przewiduje tak art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021 r. poz. 741). Obligatoryjny i publicznoprawny charakter opłaty, a także związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy jej uiszczeniem a zbyciem nieruchomości przesądza o powstaniu kosztu podatkowego.
Decyzja ustalająca wysokość zobowiązania wydawana jest zawsze po zbyciu nieruchomości, a więc po dacie uzyskania przychodu ze sprzedaży. Należy ją więc uznać za koszt pośredni. Koszty tego rodzaju są potrącalne w dacie poniesienia, czyli - w tym przypadku - w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie innego dowodu niż faktura lub rachunek (art. 15 ust. 4e ustawy o pdop).
Z powyższego wynika, że ujęcie opłaty planistycznej w kosztach podatkowych wyznacza data wydania decyzji ustalającej jej wysokość.
Ujednolicone przepisy ustaw o podatku dochodowym dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|