Gazeta Podatkowa nr 67 (1421) z dnia 21.08.2017
Zaliczka na podatek z uwzględnieniem spisu z natury
Od kilku miesięcy prowadzę sklep ze sprzętem ogrodniczym. Przychody z tego tytułu opodatkowuję podatkiem liniowym (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Czy w trakcie roku mogę uwzględniać różnice remanentowe przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy?
Podatnicy podatku dochodowego prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów generalnie wyliczają dochód stanowiący podstawę do ustalenia zaliczki na podatek dochodowy w rachunku narastającym jako różnicę pomiędzy wynikającym z tej księgi przychodem a kosztami jego uzyskania.
Oprócz tej podstawowej metody ustalania zaliczek na podatek dochodowy ustawa o pdof daje również przedsiębiorcom prowadzącym podatkową księgę możliwość ustalania zaliczek na podatek dochodowy z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych. Jest to możliwe, gdy podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych. Wówczas dochód na potrzeby wyliczenia zaliczki na podatek ustala się w oparciu o uregulowania zawarte w art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Wskazuje on, że w takim przypadku dochód oblicza się jako różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania:
- powiększoną o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków - jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa od remanentu początkowego, lub
- pomniejszoną o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego - jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Remanentem początkowym służącym do wyliczenia tzw. różnicy remanentowej w każdym miesiącu jest spis z natury na dzień 1 stycznia danego roku, a jako końcowy spis z natury na ostatni dzień danego miesiąca tego roku.
Stosowanie tej metody przy wyliczaniu zaliczek na podatek powoduje, że dla tych podatników dochód stanowiący podstawę wyliczenia zaliczki za grudzień jest w tym przypadku jednocześnie dochodem rocznym do uwzględnienia w zeznaniu podatkowym.
Przykład Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów od sierpnia 2017 r. będzie sporządzać na koniec każdego miesiąca spis z natury, który posłuży mu do ustalania dochodu stanowiącego podstawę wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Na dzień 1 stycznia 2017 r. wartość spisu z natury wynosiła 29.000 zł. Zakładamy, że remanenty na koniec poszczególnych miesięcy od sierpnia do października będą przedstawiały się następująco (na potrzeby przykładu dokonano rozliczenia tylko za trzy kolejne miesiące roku):
W tym samym okresie przychody oraz koszty w podatkowej księdze w rachunku narastającym będą przedstawiały się następująco:
Dochód będący podstawą wyliczenia zaliczek na podatek w poszczególnych miesiącach wyliczony zostanie w następujący sposób:
|
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|