Gazeta Podatkowa nr 70 (1945) z dnia 1.09.2022
Podatkowe rozliczenie opłaty za parking w podróży służbowej
Pracownik odbył podróż służbową samochodem prywatnym. W podróży tej poniósł wydatek w kwocie 200 zł na parking lotniskowy. Czy pracodawca ma prawo wartością tej opłaty obciążać koszty podatkowe poza limitem tzw. kilometrówki? Czy nadwyżka wartości tej opłaty ponad kilometrówkę stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu?
Fiskus od szeregu lat uznaje, że zwrot pracownikom opłat ponoszonych przez nich w podróżach służbowych na parkingi stanowi u pracodawcy limitowany koszt podatkowy. Według niego jest to bowiem wydatek związany z używaniem prywatnego samochodu pracownika, co skutkuje tym, że podlega on rozliczeniu w kosztach podatkowych wyłącznie w ramach limitu tzw. kilometrówki.
Ustawy o podatku dochodowym w uregulowaniach dotyczących należności za pracownicze podróże służbowe (art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o pdop oraz art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a ustawy o pdof) nie określają zakresu pojęcia "wydatków z tytułu używania" samochodów. Natomiast zarówno fiskus, jak i orzecznictwo administracyjne w tym zakresie, dla poparcia tezy obowiązku limitowania kilometrówką omawianych wydatków, odwołują się do jego słownikowej definicji. W tym znaczeniu pod pojęciem "wydatku" mieści się "suma, która ma być wydana" lub "suma wydana na coś", natomiast sformułowanie "używać" oznacza "stosować coś, użytkować, posługiwać się czymś, robić z czegoś użytek". Na tej podstawie przyjmują, że w zakres wydatków z tytułu używania przez pracownika w podróży służbowej samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy wchodzą wszelkie wydatki niezbędne do wykorzystania tego samochodu dla potrzeb pracodawcy. To z kolei oznacza ograniczenie możliwości rozliczania w kosztach opłat za parkingi limitem kilometrówki, podobnie jak wydatków na przejazdy autostradą, zakup paliwa, materiałów eksploatacyjnych, ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC pojazdu), a także kosztów drobnych napraw i części zamiennych oraz przeglądów technicznych.
Inaczej rozliczanie opłat za parkingi fiskus klasyfikuje po stronie pracownika. Pod kątem powstawania i opodatkowania pracowniczego przychodu opłaty za parkingi zalicza do innych udokumentowanych wydatków, których zwrot nie został przez ustawodawcę ograniczony co do wysokości, jak i rodzaju. Prawidłowość takiej klasyfikacji tego rodzaju należności potwierdza również redakcja § 4 ust. 2 rozporządzenia MPiPS w sprawie podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 ze zm.). W przepisie tym wskazano bowiem z nazwy, że inne niezbędne wydatki związane z podróżą służbową pracownika obejmują m.in. opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, za miejsca parkingowe, w przypadku odbywania podróży samochodem niebędącym własnością pracodawcy.
W efekcie tylko zwrot kosztów przejazdu stanowi dla pracownika przychód zwolniony w ramach limitu kilometrówki. Natomiast przychód ze zwrotu opłat poniesionych przez pracownika w podróży służbowej na autostrady i parkingi korzysta ze zwolnienia od podatku w pełnej poniesionej wysokości.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|