Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Ulepszenie nabytego środka trwałego czy wytworzenie nowego - problemy z kwalifikacją nakładów
W grudniu 2010 r. kupiłem nieruchomość z przeznaczeniem do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z aktem notarialnym jest to działka i wiata żelbetowa, prefabrykowana. Wiata była użytkowana, jako magazyn, przez dwadzieścia lat. Obecnie przerobiłem tę wiatę na sklep meblowy. Wartość ulepszenia nie przekroczyła 30% wartości ceny zakupu. Czy wartość budynku (sklepu) mogę amortyzować według indywidualnej stawki amortyzacyjnej, czy też należy uznać, że powstał nowy środek trwały?
W tym przypadku uważamy, że wytworzono nowy środek trwały, którym jest budynek przeznaczony na sklep meblowy. Do jego wytworzenia wykorzystano wiatę.
Przepisy (art. 22j updof i odpowiednio art. 16j updop) przewidują możliwość indywidualnego ustalenia przez podatnika stawek amortyzacyjnych dla używanych lub ulepszonych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika.
Za używane środki trwałe uznaje się budynki i budowle, co do których podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Natomiast za ulepszone środki trwałe uznaje się budynki i budowle, na które poniesiono nakłady na ulepszenie w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej.
Zwróć uwagę! Możliwość przyjęcia indywidualnej stawki amortyzacyjnej odnosi się wyłącznie do środków trwałych nabytych, a nie do wytworzonych przez podatnika we własnym zakresie. |
Uprawnienie do zastosowania indywidualnej stawki przysługiwałoby podatnikowi pod warunkiem, że środek trwały przed jego nabyciem przez podatnika byłby już używany. Tymczasem podatnik nie nabył środka trwałego, lecz go wytworzył we własnym zakresie. Należy bowiem pamiętać, że stosownie do art. 22a ust. 1 updof i odpowiednio art. 16a ust. 1 updop, do środków trwałych dla celów podatkowych można zaliczyć tylko takie składniki majątkowe, które są m.in. kompletne i zdatne do używania. Tymczasem w opisanej sytuacji podatnik uznał za środek trwały budynek nadający się na sklep meblowy, a kupił wiatę, która nie mogła pełnić takiej funkcji. Wiata, która nie jest obudowana ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawiona, nie mogła być wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|