Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Nakłady na mieszkanie
Remont
Do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone również wydatki na remont mieszkania w części przypadającej na jego powierzchnię wykorzystywaną w prowadzonej działalności. Przypominamy, że remont polega na odtworzeniu, przywróceniu poprzedniego stanu technicznego i użytkowego istniejącego lokalu.
Koszty remontu mieszkania, w części przypadającej na powierzchnię przeznaczoną na potrzeby prowadzonej działalności wykazuje się w kolumnie 13 księgi "pozostałe wydatki".
Odsetki od kredytu na zakup mieszkania
Odsetki od kredytu wydatkowanego na zakup mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej w nim działalności i odsetki od tego kredytu zostały zapłacone. Wynika to z ogólnej zasady uwzględniania kosztów w kosztach uzyskania przychodów określonej w art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 32 updof.
Z tym że odsetki te mogą stanowić koszty podatkowe tylko w części przypadającej proporcjonalnie na powierzchnię mieszkania wykorzystywaną w tej działalności.
Amortyzacja mieszkania
Nie ma przeszkód, aby pomieszczenia, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, podlegały amortyzacji. Osoby fizyczne wykorzystujące na potrzeby działalności gospodarczej budynki mieszkalne lub lokale mieszkalne mogą je zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, jeżeli podejmą taką decyzję i spełnią warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według art. 22a ust. 1 updof, amortyzacji podlegają budynki i lokale stanowiące odrębną własność, jeżeli stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok.
Amortyzacji podlega także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (art. 22b ust. 1 updof).
Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa. Osoby fizyczne wartość początkową nieruchomości mieszkalnej mogą ustalić na dwa sposoby, tj.:
1) według zasad ogólnych określonych w art. 22g ust. 1 updof (w zależności od sposobu wejścia w posiadanie nieruchomości) lub
2) metodą uproszczoną wymienioną w art. 22g ust. 10 updof, polegającą na tym, że w każdym roku podatkowym za wartość początkową przyjmuje się iloczyn metrów kwadratowych używanej na potrzeby działalności gospodarczej powierzchni użytkowej nieruchomości i kwoty 988 zł (za powierzchnię użytkową przyjmuje się powierzchnię przyjętą do celów podatku od nieruchomości).
Decyzję o wyborze danej metody obliczenia wartości początkowej nieruchomości należy podjąć przed rozpoczęciem amortyzacji.
Należy pamiętać, że w myśl art. 22f ust. 4 updof, jeżeli tylko część budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej budynku lub lokalu, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, do ogólnej powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu.
Odpisy amortyzacyjne ujmuje się w kolumnie 13 księgi "pozostałe wydatki".
|
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|