Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dnia 12.09.2011
Koszty najmu nieruchomości pomiędzy spółkami
W sytuacji gdy stronami umowy najmu nieruchomości są spółka jawna (wynajmujący) i spółka cywilna (najemca) to:
- u wspólników spółki jawnej powstanie przychód z tytułu wynajęcia nieruchomości,
- wspólnicy spółki cywilnej będą mogli zaliczyć w koszty koszt wynajęcia powierzchni biurowej od spółki jawnej,
pomimo że jej wspólnikami są te same osoby.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wspólnicy spółki cywilnej postanowili utworzyć spółkę jawną. Celem działalności gospodarczej nowo utworzonej spółki ma być wynajmowanie powierzchni użytkowej. W tym celu planują, po jej utworzeniu, przenieść aportem ze spółki cywilnej do spółki jawnej nieruchomość, która obecnie jest majątkiem trwałym spółki cywilnej. Po dokonaniu aportu spółka jawna, która nabędzie w ten sposób nieruchomość będzie ją wynajmować spółce cywilnej oraz innym podmiotom.
W tej sytuacji zadano pytanie czy dla wspólników spółki cywilnej kosztem będzie wynajęcie od spółki jawnej nieruchomości na cele działalności, pomimo tego że wspólnikami są te same osoby?
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy udzielając odpowiedzi wskazał, że spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego, która posiada odrębny majątek (art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych - Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Oznacza to, że może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Natomiast do spółki cywilnej stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Wynika z nich, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 K.c.). Organ podatkowy zauważył, że spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa. Podmiotami prawa pozostają wspólnicy tej spółki. W związku z tym nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do majątku wspólnego wspólników tej spółki, stanowiącego ich współwłasność łączną. Tak więc spółka cywilna może "nabywać" prawa, które na zasadzie współwłasności łącznej należą wówczas do wszystkich wspólników.
Uwzględniając "specyfikę" spółki jawnej i cywilnej fikus uznał, że jeżeli dojdzie do zawarcia pomiędzy nimi umowy najmu nieruchomości, to w praktyce zostanie ona zawarta pomiędzy dwoma odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, tj. pomiędzy spółką jawną oraz wspólnikami spółki cywilnej. W konsekwencji stwierdził, że wydatki z tytułu czynszu uiszczanego przez wspólników spółki cywilnej na rzecz spółki jawnej (nawet w sytuacji, gdy wspólnikami tych spółek są te same osoby fizyczne) będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w spółce cywilnej.
Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że czynsz najmu będzie stanowił przychód dla spółki jawnej.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 lutego 2011 r., nr IBPBI/1/415-1232/10/ZK)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|