Gazeta Podatkowa nr 50 (987) z dnia 24.06.2013
Najem kortu tenisowego dla pracowników
W zakładzie zatrudnionych jest 12 pracowników (sami mężczyźni), co powoduje, że nie mam obowiązku tworzenia ZFŚS. Chciałbym jednak ze środków obrotowych sfinansować im wynajęcie kortów tenisowych, aby mogli na nich w celach integracyjnych rozgrywać mecze. Czy wydatkami na ten cel można obciążyć koszty podatkowe?
TAK. Ponoszone przez pracodawcę wydatki w zakresie świadczeń na rzecz pracowników, takich jak np. wynajęcie sali gimnastycznej, kortów tenisowych lub bilety na basen albo bilety do klubu fitness mogą być firmowym kosztem uzyskania przychodu, o ile nie będą one finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i nie będą stanowiły działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o ZFŚS.
Czytelnik jako pracodawca nie tworzy ZFŚS, dlatego wszelkie wydatki na rzecz pracowników finansuje ze środków obrotowych. Wynajęcie kortu tenisowego - jak sam wskazał - ma służyć zintegrowaniu zatrudnionej przez niego załogi. Niezaprzeczalnie działania, które zamierza w tym celu podjąć, mogą mieć wpływ na lepsze samopoczucie pracowników oraz ich kondycję, jak również motywację do współzawodnictwa, a co za tym idzie - zwiększenie ich wydajności w pracy. To z kolei oznacza, że zasadniczo wydatki te można uznać za koszt podatkowy.
Aby jednoznacznie zawyrokować o takiej klasyfikacji, trzeba również wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdop. Z uregulowań tych wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, z wyjątkiem świadczeń urlopowych wypłaconych zgodnie z przepisami o ZFŚS. Przez działalność socjalną należy rozumieć m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz działalności sportowo-rekreacyjnej. Przy czym, aby te świadczenia uznać za działalność socjalną, zasady ich przyznawania oraz różnicowania ich wartości powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
Wydatki na zajęcia sportowe dla pracowników stanowią koszt podatkowy, o ile środki pieniężne nie pochodzą z ZFŚS, a wydatek nie nosi znamion działalności socjalnej.
Jeżeli zatem przedsiębiorca finansując omawiane wydatki ze środków obrotowych firmy nie będzie uzależniał przyznawania świadczenia od sytuacji pracownika, będzie mógł je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako świadczenia na rzecz pracowników.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|