Gazeta Podatkowa nr 25 (1066) z dnia 27.03.2014
Rozliczenie zagranicznych dochodów za 2013 rok
Większość osób mieszkających w Polsce, ale zarobkujących i osiągających w 2013 r. dochody z pracy za granicą, zobowiązana jest do rozliczenia ich w składanym w kraju rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Ten obowiązek uzależniony jest jednak od szeregu czynników, w tym m.in. od metody ich opodatkowania, jaka została zapisana w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z krajem, w którym pracowali, jak również od uzyskiwania w tym samym okresie dochodów krajowych. Co zatem należy wiedzieć przystępując do rozliczenia zagranicznych zarobków z polskim fiskusem?
Miejsce zamieszkania - kryterium kluczowym
Czynnikiem decydującym o tym, czy podatnik zobowiązany jest w Polsce do rozliczenia dochodów osiągniętych za granicą, jest jego miejsce zamieszkania. To kryterium warunkuje bowiem zakres obowiązku podatkowego w Polsce.
Z uregulowań zawartych w ustawie o pdof wynika, że osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest osoba, która:
1) posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a ustawy o pdof).
Osoba fizyczna spełniająca jedno z wymienionych kryteriów, zgodnie z ustawą o pdof, posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. To natomiast oznacza, że podlega ona w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia ich źródeł (art. 3 ust. 1 ustawy o pdof). Natomiast osoba fizyczna niemająca na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlega obowiązkowi podatkowemu wyłącznie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 2a ustawy o pdof).
Kto składa zeznanie?
Zasadniczo dochody z pracy najemnej za granicą należy rozliczyć na formularzu PIT-36. Jednak nie w każdym przypadku osoba osiągająca takie dochody zobowiązana jest do jego złożenia. Obowiązek ten spoczywa na osobach fizycznych zamieszkałych w Polsce, które w 2013 r. osiągnęły dochody zarówno w kraju, jak i za granicą - i to niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, którą zobowiązane są zastosować.
Natomiast u podatników osiągających dochody tylko za granicą, obowiązek złożenia zeznania podatkowego uzależniony jest od metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu przyjętej w umowie zawartej przez Polskę z danym państwem.
W przypadku metody wyłączenia z progresją dochody uzyskane za granicą są w Polsce wolne od podatku. Stąd, gdy są one jedynymi dochodami uzyskanymi w trakcie roku, podatnik nie musi się z nich rozliczać w Polsce, a w konsekwencji nie jest zobligowany do złożenia zeznania rocznego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik chce skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, tj. łącznie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Natomiast przy metodzie odliczenia proporcjonalnego, dochody uzyskane za granicą nie są w Polsce zwolnione od podatku i w konsekwencji powinny zostać wykazane w zeznaniu podatkowym. Z tego względu, nawet gdy dana osoba nie uzyskała w roku podatkowym w Polsce żadnych dochodów, to i tak musi złożyć zeznanie.
Osoba uzyskująca dochody zagraniczne i zobowiązana do ich wykazania w PIT-36, musi do niego dołączyć załącznik PIT/ZG będący informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku. Składa się go odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Przy czym małżonkowie składają odrębne załączniki PIT/ZG (bez względu czy rozliczają się indywidualnie, czy wspólnie).
Część dochodu ze zwolnieniem
Osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym pracujące za granicą mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego w odniesieniu do części uzyskanych z tego tytułu przychodów. Ustawodawca zezwolił bowiem na pomniejszenie tych przychodów o równowartość diet z tytułu podróży służbowej za granicą (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof). Pomniejszenie przysługuje za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (stosunku służbowym, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy), w kwocie odpowiadającej 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą.
Obliczając kwotę zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof uwzględnia się również te dni pobytu za granicą, w których podatnik pracy faktycznie nie świadczył (np. dni urlopu).
Przychody w walutach obcych, po pomniejszeniu osiągniętego dochodu o przychody wolne od podatku, podatnik powinien przeliczyć na złotówki. W tym celu należy zastosować kurs średni walut obcych ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 ustawy o pdof).
Gdy do opodatkowania dochodów zagranicznych ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od obliczonego podatku. Jego przeliczenia na złotówki dokonuje się według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty podatku (art. 11a ust. 3 ustawy o pdof).
Koszty i preferencje
Osoby, które osiągają przychody ze stosunku pracy (stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy), mają prawo pomniejszać je o koszty uzyskania przychodów wskazane w art. 22 ust. 2 ustawy o pdof. Możliwość tę mają również osoby uzyskujące przychody z omawianego źródła położonego za granicą. Stosują je w takiej samej wysokości i na takich samych zasadach jak w przypadku pracy świadczonej w Polsce.
W 2013 r. tzw. podstawowe zryczałtowane koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy i stosunków pokrewnych wynosiły 111,25 zł miesięcznie. Jeśli miejsce pracy podatnika za granicą znajdowało się poza tymczasowym miejscem jego zamieszkania za granicą, wówczas może zastosować tzw. podwyższone koszty (139,06 zł miesięcznie).
Osoba mieszkająca w Polsce, która uzyskuje dochody z pracy za granicą, ma prawo do odliczenia od dochodu, po spełnieniu ustawowych warunków, wydatków wskazanych w art. 26 ustawy o pdof, w tym m.in.:
- dokonanych darowizn,
- poniesionych wydatków rehabilitacyjnych,
- wydatków na użytkowanie sieci internet.
Jednak w pierwszej kolejności dochód pomniejsza się o kwotę pobranych lub opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy pdof). Odliczeniu w zeznaniu podlegają również składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych w państwach członkowskich UE, EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej (art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o pdof). Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 13a-13c ustawy o pdof odliczeniu od dochodu (przychodu) nie podlegają składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w innym państwie, jeżeli podstawą ich wymiaru jest dochód zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Z tego względu odliczyć je mogą tylko osoby rozliczające swoje dochody przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego. Metoda ta dotyczy dochodów osiągniętych m.in. w Belgii i Holandii. Natomiast omawianych składek nie odliczą osoby, które zagraniczne dochody rozliczają przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, gdyż przy tej metodzie dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od opodatkowania. Stąd składek zapłaconych za granicą nie rozliczą w Polsce osoby zarabiające m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Od podatku osoby pracujące za granicą mogą z kolei odliczyć składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Kwota składki zdrowotnej, o którą zmniejsza się podatek dochodowy, nie może przy tym przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Ponadto stosuje się do niej te same reguły co w przypadku zagranicznych składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Stąd m.in. mogą je odliczyć jedynie podatnicy rozliczający zagraniczne dochody przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego. Ponadto od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyć, na warunkach określonych w ustawie o pdof, m.in. ulgę na dzieci.
Zagraniczne składki ubezpieczeniowe odlicza się wyłącznie przy metodzie odliczenia proporcjonalnego.
Podatnicy, którzy podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i jednocześnie osiągają za granicą dochody, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, a dochody te pochodzą m.in. ze stosunku pracy, mają prawo do tzw. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ust. 1 ustawy o pdof. Tego odliczenia od podatku nie stosuje się jednak, gdy dochody te pochodzą z tzw. rajów podatkowych.
Ulga abolicyjna podlega odliczeniu m.in. od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. W ramach tej ulgi odlicza się kwotę stanowiącą różnicę między kwotą podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Podatek według jednej z dwóch metod
Osoba objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym swoje zagraniczne dochody rozlicza w zeznaniu rocznym z zastosowaniem odpowiedniej metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Metoda ta jest określona w umowie międzynarodowej podpisanej przez Polskę z państwem, w którym podatnik uzyskał dochód, oraz w przepisach ustawy o pdof.
Istnieją dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:
- metoda odliczenia proporcjonalnego,
- metoda wyłączenia z progresją.
Podatnik stosujący metodę odliczenia proporcjonalnego dochody zagraniczne opodatkowuje w Polsce odliczając od należnego podatku podatek zapłacony za granicą. Nie zawsze jednak jest to cały podatek. Odliczenie to jest limitowane - jest ono możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą. Przy tej metodzie obowiązek rozliczenia dochodów zagranicznych w rocznym zeznaniu istnieje zawsze, bez względu na to, czy oprócz dochodów zagranicznych podatnik uzyskał inne dochody opodatkowane w kraju według skali podatkowej.
Natomiast u podatnika zobowiązanego do rozliczania zagranicznych dochodów według metody wyłączenia z progresją, dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, jednak mają wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w kraju. Zagraniczne dochody uwzględnia się bowiem do ustalenia stopy procentowej, według której będzie obliczony podatek należny od dochodu uzyskanego w Polsce.
Metoda wyłączenia z progresją
Metodę tę stosują podatnicy objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, którzy oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z obowiązującą skalą podatkową, osiągnęli również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych (przykład 1). Metodę tę przewidują umowy zawarte m.in. z Austrią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Irlandią, Japonią, Kanadą, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Ukrainą, Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz Włochami.
Metoda wyłączenia z progresją przewiduje określenie podatku dochodowego w następujący sposób:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się zagraniczne dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według obowiązującej w danym roku skali podatkowej,
- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 27 ust. 8).
Przy tej metodzie, jeżeli w danym roku podatkowym podatnik oprócz dochodów zagranicznych zwolnionych od podatku (np. z pracy najemnej w Danii) uzyskał również dochody, które - co do zasady - w Polsce podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy, z umowy zlecenia lub umowy o dzieło, z najmu, z rent i emerytur), składając zeznanie PIT-36 dochodów uzyskanych za granicą nie wykazuje w części D.1 i D.2 tego formularza. Powinien je wykazać w części H zeznania w wierszu zatytułowanym "Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej (…)".
Do zeznania PIT-36 podatnik uzyskujący dochody zagraniczne powinien dołączyć załącznik PIT/ZG będący informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku. Składa się go odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. W przypadku małżonków zarobkujących za granicą każdy z nich składa odrębny załącznik PIT/ZG (bez względu na sposób rozliczania - indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem).
Jeżeli do dochodów z pracy najemnej uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochody uzyskane za granicą wykazuje się w części C.1 załącznika PIT/ZG, w kolumnie b (w wierszu odpowiednim ze względu na źródło przychodów). Przy tej metodzie nie wykazuje się podatku zapłaconego za granicą.
Jak już zaznaczyliśmy, osoba, która uzyskała wyłącznie dochody za granicą podlegające rozliczeniu z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, co do zasady, nie musi składać w Polsce rocznego zeznania podatkowego.
Metoda odliczenia proporcjonalnego
Metoda proporcjonalnego odliczenia ma zastosowanie w rozliczeniach za 2013 r. do dochodów uzyskanych m.in. z pracy w Belgii, Holandii i USA. Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia:
- dochody uzyskane za granicą łączy się z dochodami krajowymi (wykazuje się w części D formularza PIT-36),
- od łącznej sumy tych dochodów oblicza się podatek według obowiązujących w Polsce przepisów,
- następnie od tak obliczonego podatku odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą, z tym że odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie (przykład 2).
Przykład 1
1. Pani Anna jest pielęgniarką, a jej miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. W 2013 r. od kwietnia do sierpnia pracowała na podstawie umowy o pracę w swoim zawodzie w Niemczech. To oznacza, że do jej zagranicznych dochodów ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. W tym samym roku kalendarzowym pani Anna uzyskała w Polsce dochody z tytułu umowy o pracę w szpitalu, w którym jest zatrudniona na stałe, w kwocie 64.320 zł (po odjęciu kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu składek ZUS oraz kwot wykazanych w załączniku PIT/O). Z tego względu jest obowiązana złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 (pani Anna postanowiła rozliczyć się za ten rok indywidualnie). 2. Dochody zagraniczne zwiększające podstawę obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej Przychody pani Anny z pracy w Niemczech w każdym z pięciu miesięcy wynosiły 1.300 euro. Wypłaty otrzymywała odpowiednio 30 kwietnia, 29 maja, 28 czerwca, 31 lipca i 30 sierpnia 2013 r. Dieta za dobę podróży w Niemczech w 2013 r. wynosiła 49 euro. Kwota przychodu uzyskana przez panią Annę po uwzględnieniu zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof wyniosła:
Pani Anna przeliczyła przychody na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (na 29.04.2013 r. wynosił on 4,1501 zł, na 28.05.2013 r. - 4,1912 zł, i na 27.06.2013 r. - 4,3314 zł, na 30.07.2013 r. - 4,2202 zł i na 29.08.2013 r. - 4,2812 zł). Przychody za poszczególne miesiące przeliczone na złote (z uwzględnieniem zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof) wyniosły:
Ogółem przychód pani Anny z pracy najemnej w Niemczech (po przeliczeniu na złote) wyniósł 18.001,97 zł. Pani Anna przez 3 miesiące pracowała w Niemczech w innej miejscowości, niż mieszkała, a przez pozostałe dwa w tej samej. Zatem koszty uzyskania przychodu przysługujące za 5 miesięcy pracy w Niemczech wyniosły 639,68 zł (139,06 × 3 m-ce + 111,25 zł × 2 m-ce). Dochód osiągnięty przez panią Annę za granicą, o który zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej, wynosi 17.362,29 zł (18.001,97 zł - 639,68 zł). 3. Obliczenie stopy procentowej Łączny dochód pani Anny w 2013 r. do ustalenia stopy procentowej wynosi 81.682,29 zł (64.320 zł + 17.362,29 zł). Podatek obliczony od tej sumy (wyłącznie do celów ustalenia stopy procentowej) według obowiązującej w 2013 r. skali podatkowej wynosi 14.146,79 zł (81.682,29 zł × 18% - 556,02 zł). Stopa procentowa wynosi 17,32% [(14.146,79 zł : 81.682,29 zł) × 100]. 4. Podatek dochodowy obliczony z zastosowaniem stopy procentowej od dochodu uzyskanego w Polsce Podatek dochodowy obliczony z zastosowaniem stopy procentowej od dochodu uzyskanego w 2013 r. przez panią Annę w Polsce wynosi 11.140,22 zł (64.320 zł × 17,32%).
Pan Eryk będący informatykiem i mającym miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskiwał w 2013 r. roku przychody ze stosunku pracy w USA. Poza dochodami zagranicznymi w 2013 r. uzyskał też w Polsce dochody z umów o dzieło opodatkowane według skali podatkowej. Do dochodów uzyskanych w 2013 r. z pracy najemnej w USA ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. 1. Założenia Pan Eryk pracował za granicą od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. Przychody z pracy w USA wyniosły po 3.500 USD miesięcznie (ogółem 10.500 USD), a wypłaty miała miejsce odpowiednio 28 czerwca, 31 lipca i 30 sierpnia 2013 r. Od zagranicznego wynagrodzenia potrącono podatek w wysokości po 260 USD od każdej wypłaty (kwoty podatku zapłaconego za granicą przyjęto jedynie na potrzeby przykładu). Dieta za dobę podróży w USA w 2013 r. wynosiła 59 USD. Z umów o dzieło pan Eryk uzyskał w Polsce dochód w wysokości 60.000 zł (przychód: 75.000 zł, koszty uzyskania przychodów: 15.000 zł), od którego płatnik pobrał zaliczkę na podatek w wysokości 10.800 zł (umowa nie stanowiła tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego). Pan Eryk nie korzysta z odliczeń od dochodu i podatku ani z preferencyjnego rozliczenia podatku przez małżonków bądź przez osoby samotnie wychowujące dzieci - jedyne jego odliczenie stanowi tzw. ulga abolicyjna. 2. Obliczenie przychodu z pracy za granicą podlegającego opodatkowaniu Kwota przychodu uzyskana w 2013 r. za granicą po uwzględnieniu zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof wyniosła:
Pan Eryk przychody z pracy w USA przeliczył na złote według kursu średniego USD ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodów (kurs średni 1 USD z 27.06.2013 r. wynosił 3,3241 zł, z 30.07.2013 r. - 3,1798 zł, a 29.08.2013 r. - 3,2269 zł). Przychody otrzymane w poszczególnych miesiącach (z uwzględnieniem zwolnienia od podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o pdof) przeliczony na złote wyniosły
Ogółem przychód pana Eryka z pracy wykonywanej w USA wyniósł 28.777,34 zł 3. Zagraniczny dochód podlegający opodatkowaniu Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu przysługujące za pracę od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. wynoszą 333,75 zł, gdyż pan Eryk pracował w tej samej miejscowości, w której mieszkał. Stąd podlegający opodatkowaniu dochód z tytułu pracy w USA wynosi 28.443,59 zł 4. Podatek wg metody odliczenia proporcjonalnego
5. Zastosowanie ulgi abolicyjnej Ustalając wysokość ulgi abolicyjnej, należy wyliczyć podatek, stosując obie metody unikania podwójnego opodatkowania. Następnie od podatku wyliczonego według metody odliczenia proporcjonalnego odejmuje się podatek obliczony według metody wyłączenia z progresją. Ustalenie podatku według metody wyłączenia z progresją:
W pkt 4 przykładu ustalono już podatek według metody proporcjonalnego odliczenia, wynosi on 13.242,13 zł. Kwota do odliczenia od podatku tytułu tzw. ulgi abolicyjnej wynosi 2.544,13 zł (13.242,13 zł - 10.698,00 zł). Kwotę przedmiotowej ulgi ujmuje się w informacji PIT/O, a następnie przenosi do zeznania PIT-36. 6. Podatek należny W wyniku zastosowania ulgi abolicyjnej podatek należny za 2013 r. wyniesie 10.698 zł, tj. (13.242,13 zł - 2.544,13 zł). Będzie on zatem równy kwocie podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Po uwzględnieniu zapłaconych w ciągu roku zaliczek na podatek (10.800 zł) z rozliczenia wychodzi nadpłata w wysokości 102 zł. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|