Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (371) z dnia 1.06.2014
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy po korekcie zeznania
W latach 2011-2012 spółka z o.o. płaciła zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. W roku 2011 i 2012 wykazała straty podatkowe. W związku z tym za styczeń 2014 r. zapłaciła zaliczkę na ogólnych zasadach (dość dużą). W marcu 2014 r. złożyła jednak korekty zeznań CIT-8, w których wykazała dochód podatkowy i podatek należny za 2011 i 2012 r. Czy w tej sytuacji powinna za 2014 r. wpłacać zaliczki w uproszczonej formie?
W związku ze złożoną korektą zeznań, za 2014 r. spółka powinna wpłacać zaliczki w uproszczonej formie.
W treści przepisów ustawy o CIT nie znajdziemy bezpośredniej odpowiedzi określającej sposób postępowania w opisanym w pytaniu przypadku, tj. w sytuacji, w której podatnik korzystający z uproszczonego sposobu określania wysokości zaliczek na podatek dochodowy przez dwa z rzędu lata podatkowe nie wykazuje należnego podatku dochodowego, po czym dokonuje korekty złożonych za te lata zeznań CIT-8.
W myśl art. 25 ust. 6 updop, zaliczkę w uproszczonej formie ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Natomiast jeżeli w zeznaniu tym podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki ustalone w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku nie wykazali podatku należnego, wpłacanie zaliczek w uproszczonej formie nie jest możliwe.
Podatnicy, którzy zdecydowali się na wpłatę zaliczek na podatek dochodowy wyliczonych w uproszczony sposób, są zobowiązani m.in. do zawiadomienia w formie pisemnej o dokonanym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie takie należy złożyć w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek (art. 25 ust. 7 ust. 1 updop). Takie zawiadomienie dotyczy także sposobu określania zaliczek wpłacanych przez podatnika w kolejnych jego latach podatkowych, do czasu, aż w którymś z tych następnych lat podatkowych podatnik zawiadomi - również w formie pisemnej - właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Tak stanowi art. 25 ust. 7a updop.
Zwróć uwagę! Jeżeli podatnik nie złoży zawiadomienia o rezygnacji z opłacania zaliczek w uproszczony sposób, przyjmuje się, że opłaca je na dotychczasowych zasadach. |
Z pytania nie wynika, aby spółka zrezygnowała z możliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy określonych w uproszczonej formie, co - w świetle powołanych regulacji - oznacza, że powinna nadal korzystać z tej formy rozliczania zaliczek. Wskazać jednak w tym miejscu należy na treść art. 25 ust. 6 updop, z którego wynika, że jeżeli w zeznaniach złożonych w dwóch kolejnych latach podatkowych (tj. w roku poprzedzającym dany rok podatkowy i w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata) podatnik nie wykazał należnego podatku dochodowego, to w danym roku podatkowym nie jest możliwe wpłacanie przez takiego podatnika zaliczek w uproszczonej formie. W opisanym przypadku wspomniana niemożność wpłacania zaliczek obliczonych w uproszczony sposób wynika z braku podstawy do wyliczenia wysokości tych zaliczek. Skoro zatem przeszkoda ta została usunięta w związku ze złożoną korektą zeznania za 2011 r. i 2012 r., to - naszym zdaniem - spółka z o.o. powinna kontynuować rozliczanie w 2014 r. zaliczek na podatek dochodowy, korzystając z uproszczonych zasad ich określania. W drodze analogii, zastosowanie znajdzie w takiej sytuacji przepis art. 25 ust. 9 pkt 2 updop. Stosownie do jego treści, jeżeli podatnik, w trakcie roku podatkowego, za który zaliczki są płacone w uproszczonej formie, złoży korektę zeznania będącego podstawą obliczenia wysokości tych zaliczek, to wówczas płacone przez takiego podatnika zaliczki ulegają zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia. W takiej więc sytuacji podatnik nie ma obowiązku dopłacenia "brakującej" kwoty zaliczek ani nie uzyskuje prawa do wykazania "nadpłaty" i skorygowania wcześniej zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. W związku zatem ze złożoną w marcu 2014 r. korektą zeznania za 2012 r. spółka powinna określać zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie począwszy od kwietnia 2014 r.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|