Gazeta Podatkowa nr 51 (1092) z dnia 26.06.2014
Opodatkowanie przychodów chorującego pracownika
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może osiągać przychody z tytułu wynagrodzenia za czas choroby, jak i zasiłku chorobowego. Wypłacone przez zakład pracy wynagrodzenie za czas choroby stanowi przychód ze stosunku pracy, a zasiłek chorobowy - przychód z innych źródeł. Od każdej z tych należności płatnik obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.
Wynagrodzenie za czas choroby
Od wynagrodzenia za czas choroby zaliczkę na podatek ustala się na zasadach określonych w art. 32 ustawy o pdof. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania (podstawowe w kwocie 111,25 zł lub podwyższone w kwocie 139,06 zł). Wynagrodzenie za czas choroby w odróżnieniu od standardowego wynagrodzenia nie stanowi jednak podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tym samym nie będzie o nie pomniejszane.
Płatnik oblicza zaliczkę na podatek od omawianego wynagrodzenia w zależności od wysokości dochodu osiągniętego przez pracownika w roku podatkowym w danym zakładzie pracy, według 18% lub 32% stawki. Obliczoną zaliczkę zmniejsza o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 46,33 zł (pod warunkiem, że pracownik złożył pracodawcy PIT-2). Zaliczkę tę pomniejsza o składkę zdrowotną (w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru).
Zasiłek chorobowy
Zaliczkę na podatek od zasiłku chorobowego pobiera się według tych samych reguł, z tą jednak różnicą, że od wypłacanego pracownikowi zasiłku chorobowego nie odlicza się kosztów uzyskania przychodów. Koszty te stosuje się bowiem wyłącznie do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Trzeba też pamiętać, że zasiłek chorobowy nie podlega składkom ZUS. Zatem przychodu z tytułu zasiłku chorobowego nie pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne, a zaliczki na podatek o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Różne należności w jednym miesiącu
Jeżeli pracownikowi za dany miesiąc przysługuje wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy, wówczas zaliczkę na podatek oblicza się od sumy tych należności. Koszty uzyskania przychodów stosuje się jednak wyłącznie do wynagrodzenia za czas choroby. Jeżeli kwota tego wynagrodzenia jest niższa od przysługujących pracownikowi kosztów, wówczas obniża się je do wysokości tego wynagrodzenia. O zryczałtowane koszty pracownicze nie pomniejsza się natomiast zasiłku chorobowego. Trzeba też pamiętać, że oba świadczenia nie podlegają składkom ZUS, a od wynagrodzenia za czas choroby nalicza się jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Przykład W maju 2014 r. pracownikom przysługiwały następujące należności:
Ustalenie zaliczki na podatek od dokonanych wypłat:
* Wysokość kosztów ograniczono do wysokości przychodu ze stosunku pracy. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|