Gazeta Podatkowa nr 71 (903) z dnia 3.09.2012
Akcyza od deputatu węglowego
Jeden z posłów RP w interpelacji nr 5830 zwrócił się do Ministra Finansów z pytaniem, czy wydawanie deputatu węglowego wymaga składania dodatkowych oświadczeń dotyczących akcyzy, czy jedynym prawnym dokumentem powinien być dokument dostawy wyrobów węglowych oraz czy beneficjent deputatu przekazując (sprzedając) go osobie trzeciej, jest zobowiązany do płacenia akcyzy.
Odnosząc się do pierwszego pytania Ministerstwo wyjaśniło, że przepisy o podatku akcyzowym nie przewidują szczególnych regulacji w zakresie opodatkowania wyrobów węglowych nabywanych w formie deputatu. Węgiel będący przedmiotem deputatu podlega przepisom podatku akcyzowego w zakresie wyrobów węglowych na zasadach ogólnych. Wyroby węglowe w przypadkach określonych w art. 31a ust. 2 ww. ustawy o podatku akcyzowym, np. zużywane przez gospodarstwo domowe, są zwolnione od akcyzy. Zwolnieniu temu podlegają wyroby węglowe niezależnie od sposobu ich nabycia. Jeżeli zatem węgiel nabyty w formie deputatu zostanie zużyty do celów opałowych przez gospodarstwo domowe, podlega zwolnieniu od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 tej ustawy. Dokumentem potwierdzającym wydanie wyrobów węglowych jest dokument dostawy wystawiany przez podmiot wydający deputat. Dołączenie dokumentu dostawy do wydawanych, a tym samym przemieszczanych wyrobów węglowych przez ten podmiot jest dla niego ustawowym warunkiem zwolnienia od akcyzy. Potwierdzenie odbioru wyrobów węglowych na dokumencie dostawy przez podmiot nabywający stanowi jednocześnie potwierdzenie przez ten podmiot ich przeznaczenia uprawniającego go do zwolnienia od akcyzy. Składanie dodatkowych oświadczeń określających cel zużycia wyrobów węglowych wydawanych w formie deputatu nie jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia od akcyzy przez podmiot wydający te wyroby.
Natomiast jeżeli chodzi o drugie pytanie, to Ministerstwo wyjaśniło, że zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą jest użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ww. ustawy. Przy czym za takie użycie uważa się m.in. sprzedaż wyrobów węglowych przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2, niebędący pośredniczącym podmiotem węglowym, zamiast użycia go do celów zwolnionych. Tak więc węgiel będący przedmiotem deputatu podlega przepisom podatku akcyzowego w zakresie wyrobów węglowych. W przypadku więc, gdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot węglowy jest dysponentem deputatu węglowego i sprzedaje węgiel z tego deputatu osobie trzeciej, korzystającej ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 wskazanej ustawy, będzie korzystał ze zwolnienia od akcyzy określonego w art. 31a ust. 1 tej ustawy. Natomiast gdy podmiot pośredniczący będący dysponentem deputatu węglowego przekazuje ten deputat osobie, która nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, będzie on obowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi deklaracji podatkowej i zapłaty akcyzy z tego tytułu. Do zapłaty akcyzy zobowiązany będzie również podmiot, który uzyskał węgiel z deputatu i nie jest jednocześnie podmiotem pośredniczącym oraz nie zużywa węgla zgodnie z przeznaczeniem, lecz dokonuje jego odsprzedaży.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|