Poradnik VAT nr 21 (333) z dnia 10.11.2012
Oleje smarowe przeznaczone do innych celów niż opałowe i napędowe
Oleje smarowe nieprzeznaczone do celów opałowych lub napędowych podlegają na terenie kraju opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i regulacja ta jest zgodna z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa wspólnotowego. |
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2012 r., nr IBPP4/443-225/12/PK.
W wymienionej interpretacji, Dyrektor Izby Skarbowej rozstrzygał wątpliwość podatnika dotyczącą zasadności opodatkowania akcyzą na terenie Polski, olejów smarowych wykorzystywanych do celów innych niż napędowe lub grzewcze, oznaczonych kodami CN 2710 19 70 - 2710 19 9.
Zdaniem organu podatkowego, na gruncie krajowym oleje smarowe nieprzeznaczone do celów opałowych lub napędowych są wyłączone z zakresu opodatkowania na podstawie dyrektywy energetycznej i nie są opodatkowane ujednoliconym (zharmonizowanym) na poziomie wspólnotowym podatkiem akcyzowym lecz krajowym podatkiem konsumpcyjnym, do których należy podatek akcyzowy.
Źródłami prawa wspólnotowego w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów energetycznych są: dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz. Urz. UE L nr 9/12 ze zm.) zwana Dyrektywą horyzontalną, oraz dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L nr 283/1 ze zm.) zwana Dyrektywą energetyczną. W odróżnieniu od rozporządzeń, dyrektywy wiążą państwa członkowskie tylko co do celu, jaki ma być osiągnięty, pozostawiając im swobodę wyboru formy i metody dla realizacji tego celu.
Organ podatkowy stwierdził, iż krajowe regulacje dotyczące opodatkowania akcyzą olejów smarowych wykorzystywanych do celów innych niż napędowe lub grzewcze, są zgodne z przepisami prawa wspólnotowego obowiązującymi w tym zakresie, gdyż państwo członkowskie ma prawo do opodatkowania produktów innych niż obligatoryjnie objęte ujednoliconym podatkiem akcyzowym przy zachowaniu warunku niepowodowania zwiększenia formalności przy przekraczaniu granic w handlu między państwami członkowskimi.
Obowiązki określone w art. 78 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym olejów smarowych (wyrobów nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy), nie są elementem formalnym związanym z przekraczaniem granicy. Określone w tym przepisie formalności związane ze złożeniem zabezpieczenia lub powiadomieniem właściwego naczelnika o planowanym nabyciu olejów smarowych podlegających na terytorium kraju opodatkowaniu, nie można uznać za ograniczenia w zakresie przekraczania granicy, a jedynie za zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa z wywiązania się z obowiązku zapłaty podatku. Ponadto niespełnienie przez podatnika powyższych formalności nie wpływa na zwiększenie opodatkowania nabywanych wewnątrzwspólnotowo olejów smarowych, ponieważ są one opodatkowane taką samą stawką akcyzy jak oleje smarowe nabywane w kraju.
Zdaniem organu podatkowego, krajowy ustawodawca nie dyskryminuje w żaden sposób olejów smarowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo, gdyż nie utrudnia ich swobodnego przepływu w handlu pomiędzy państwa członkowskimi i opodatkowuje je bez różnicowania na kraj pochodzenia. Podatek akcyzowy w takiej sytuacji jest nakładany tylko raz i w tej samej wysokości na pierwszym etapie obrotu - niezależnie od tego, czy olej smarowy został wyprodukowany na terytorium kraju czy przywieziony z innego państwa członkowskiego. Krajowe przepisy nie rozgraniczają zakresu i trybu opodatkowania olejów smarowych w zależności od przynależności krajowej podmiotu dokonującego obrotu olejami smarowymi na terytorium kraju. Niezależnie czy podatnikiem podatku akcyzowego od olejów smarowych jest podmiot z Polski, Litwy, Holandii oleje te są opodatkowane na terytorium kraju na takich samych warunkach i w takiej samej wysokości. Natomiast jeżeli któreś państwo członkowskie nie wprowadziło na swoim terytorium opodatkowania olejów smarowych, to jest to autonomiczna decyzja tego państwa, która nie ma nic wspólnego z regulacjami obowiązującymi na terytorium Polski, która miała prawo do opodatkowania olejów smarowych wyłączonych z zakresu działania dyrektywy energetycznej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|