Poradnik VAT nr 7 (343) z dnia 10.04.2013
Zakup gazu na cele opałowe
Spółka kupuje na potrzeby ogrzewania własnych pomieszczeń biurowych gaz luzem. Na fakturze nie ma informacji o naliczeniu akcyzy od zakupionego gazu. Czy spółka w związku z tym zakupem jest zobowiązana do rozliczenia akcyzy?
1. Akcyza na gaz płynny
Gaz płynny przeznaczony do celów opałowych objęty jest stawką podatku akcyzowego w wysokości 1,28 zł/1 gigadżul (GJ) na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), właściwą dla gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711, przeznaczonych do celów opałowych. Ustawa o podatku akcyzowym nie nakłada obowiązku wykazywania należnej akcyzy na fakturze sprzedaży, jak to ma miejsce, w przypadku podatku od towarów i usług. Sprzedający wyroby akcyzowe może jednak na życzenie kupującego umieścić na fakturze informację o wysokości akcyzy zawartej w cenie towaru.
Zobowiązanie podatkowe w akcyzie i obowiązek jej zapłaty powstaje generalnie, w związku z zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy (np. wyprowadzenie ze składu podatkowego), nabyciem wewnątrzwspólnotowym bądź importem.
Akcyza jest podatkiem jednofazowym, pobieranym na jednym szczeblu obrotu, co oznacza, że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości (art. 8 ust. 6 ustawy). W praktyce oznacza to, że jeżeli akcyza została pobrana w prawidłowej wysokości na etapie np. wyprowadzenia ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy dalsze szczeble obrotu nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.
Jednak pomimo rozliczenia akcyzy przez dostawcę gazu, ostatecznie koszt opodatkowania tym podatkiem ponosi spółka. Dlatego też należy rozważyć, czy w sytuacji opisanej w pytaniu możliwe jest zastosowanie zwolnienia z akcyzy.
2. Kiedy gaz na cele opałowe podlega zwolnieniu z akcyzy?
Gaz płynny zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, zaliczany do pozostałych węglowodorów gazowych o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00, jeżeli jest używany do celów opałowych podlega zwolnieniu z akcyzy. Jest to zwolnienie ze względu na przeznaczenie.
Zwolnienie z akcyzy może być stosowane tylko w przypadkach określonych w art. 32 ust. 3 ustawy, a mianowicie:
1) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub
2) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego, lub
3) dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego, lub
4) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający, lub
5) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego, lub
6) importu przez podmiot pośredniczący, lub
7) importu przez podmiot zużywający, lub
8) zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający, lub
9) zużycia przez podmiot pośredniczący występujący jako podmiot zużywający.
Warunkiem zwolnienia wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest również objęcie tych wyrobów zabezpieczeniem akcyzowym, dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentu dostawy oraz prowadzenie ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem.
Podmiotem zużywającym zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a) ustawy o podatku akcyzowym jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, celem uprawniającym do zwolnienia jest ogrzewanie pomieszczeń spółki prowadzącej działalność gospodarczą.
Spółka chcąc nabywać gaz zwolniony z akcyzy jako podmiot zużywający, zobowiązana jest do przedstawienia podmiotowi dostarczającemu gaz na cele grzewcze, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy. W tym celu powinna złożyć zgłoszenie rejestracyjne (druk AKC-R) właściwemu naczelnikowi urzędu celnego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (druk AKC-PR) podlega opłacie skarbowej w wysokości 170 zł.
Odbierając wyrób akcyzowy zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie spółka jest obowiązana do potwierdzenia odbioru tego wyrobu na dokumencie dostawy (art. 32 ust. 11).
Przepisy określające wzór dokumentu dostawy oraz sposób jego stosowania zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 196).
Dokument dostawy może być zastąpiony przez inny dokument, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla dokumentu dostawy. Do dokumentu zastępującego dokument dostawy, stosuje się odpowiednio przepisy o dokumencie dostawy (art. 32 ust. 10 ustawy).
Spółka natomiast nie będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji otrzymanego i zużytego gazu na cele opałowe. Obowiązek ten został zniesiony z dniem 1 września 2010 r. wobec podmiotów zużywających wyłącznie do celów opałowych węglowodory gazowe o kodach od CN 2711 12 11 do 2711 19 00 (art. 32 ust. 5 pkt 3 ustawy).
Reasumując |
Obowiązek zapłaty akcyzy przez spółkę może powstać jedynie w przypadku zmiany przeznaczenia zakupionego gazu poprzez jego zużycie do napędu silników, wówczas stawka akcyzy wyniesie 695,00 zł/1.000 kilogramów (art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret pierwsze).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|