Poradnik VAT nr 20 (380) z dnia 20.10.2014
Warunki zwolnienia z akcyzy olejów smarowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo
Oleje smarowe – w myśl ustawy o podatku akcyzowym – klasyfikowane są do wyrobów energetycznych wymienionych w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wraz z energią elektryczną, napojami alkoholowymi, wyrobami tytoniowymi i suszem tytoniowym tworzą grupę wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Oleje smarowe i pozostałe oleje o kodach CN 2710 19 71-83 i 2710 19 87-99, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego nie tylko w obrocie krajowym, ale również w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. O prawie do zwolnienia decyduje przeznaczenie tych wyrobów, co wynika z zapisu § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. poz. 212 ze zm.).
W myśl tego przepisu, zwolnione z akcyzy są oleje smarowe i pozostałe oleje o kodach CN 2710 19 71-83 i 2710 19 87-99, jeśli wykorzystane są do celów innych niż:
- napędowe lub opałowe,
- jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych,
- jako oleje smarowe do silników.
Zwolnienie przysługuje również gdy są one wykorzystane do celów innych niż do produkcji:
- paliw silnikowych,
- olejów opałowych,
- dodatków lub domieszek do paliw silnikowych,
- olejów smarowych do silników.
Uwaga
Ze zwolnienia z podatku akcyzowego nie mogą skorzystać oleje smarowe wykorzystywane jako paliwa silnikowe, opałowe, jak również oleje smarowe wykorzystywane do produkcji paliw oraz domieszek i dodatków do paliw. Również oleje smarowe wykorzystywane jako oleje smarowe do silników lub do ich produkcji nie podlegają zwolnieniu z akcyzy.
Zgodnie z § 6 pkt 2 ww. rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, oleje smarowe wykorzystywane na określone cele mogą korzystać ze zwolnienia w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5–13 ustawy. Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy zwolnienie będzie miało zastosowanie dla następujących przypadków:
1) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego,
2) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego,
3) dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego,
4) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający;
5) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego,
6) importu przez podmiot pośredniczący,
7) importu przez podmiot zużywający,
8) zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający,
9) zużycia przez podmiot pośredniczący występujący jako podmiot zużywający.
Wymieniony w tym przepisie zarejestrowany odbiorca – to podmiot, który posiada zezwolenie wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Natomiast podmiot zużywający jest to podmiot, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia.
W dalszej części przepis § 6 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wskazuje, że muszą być również spełnione warunki określone w art. 32 ust. 5–13 ustawy o podatku akcyzowym.
Oznacza to, że zarejestrowany odbiorca, który w ramach posiadanego zezwolenia nabywa wewnątrzwspólnotowo oleje smarowe na cele uprawniające do zwolnienia z akcyzy, powinien spełniać następujące warunki:
1) posiadać zabezpieczenie akcyzowe w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia – do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez podmiot zużywający; należy dodać, że warunek posiadania zezwolenia nie dotyczy sytuacji, w której zarejestrowany odbiorca nabywa oleje smarowe, jako podmiot zużywający;
2) prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem, również wówczas gdy zarejestrowany odbiorca występuje jako podmiot zużywający.
Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, po uprzednim pisemnym poinformowaniu właściwego naczelnika urzędu celnego o formie jej prowadzenia. Ponadto ewidencja powinna zawierać informacje umożliwiające ustalenie ilości wysłanych lub otrzymanych olejów smarowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, terminu wysłania bądź odbioru, a także miejsca odbioru w przypadku ich przemieszczenia oraz informacje o dokumentach dostawy. Obowiązek przechowywania ewidencji wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została sporządzona.
Oleje smarowe wymienione zostały w poz. 27 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym będącym wykazem wyrobów akcyzowych, natomiast nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy wśród wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Niemniej jednak w przypadku tego wyrobu akcyzowego będzie miała zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy ale wyłącznie na terytorium kraju. Wynika to mianowicie z uregulowania zawartego w art. 40 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, że procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5 (wyroby akcyzowe, od których została zapłacona należna akcyza bądź przedpłata akcyzy).
Stawka akcyzy na oleje smarowe wynosi 1.180,00 zł/1.000 litrów zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy, zatem jest stawką inną niż stawka zerowa, co oznacza, że wobec olejów smarowych o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99 ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy ale wyłącznie na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:
- zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
- złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.
Natomiast stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 ustawy (olejów smarowych), warunki, o których mowa w art. 41 ust. 1, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.
Uwaga
Nabycie wewnątrzwspólnotowe olejów smarowych przez zarejestrowanego odbiorcę w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się z zastosowaniem dokumentów handlowych zamiast elektronicznego administracyjnego dokumentu e-AD.
Dodać należy, iż w myśl § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. nr 158, poz. 1065), w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, do których stosuje się stawkę akcyzy inną niż stawka zerowa, objęcie ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentów handlowych następuje w momencie wprowadzenia na terytorium kraju.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|