Poradnik VAT nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
Nowe rozporządzenia dotyczące zabezpieczeń akcyzowych
Od 1 stycznia 2015 r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zabezpieczeniem akcyzowym została objęta opłata paliwowa od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych.
W związku z tą zmianą opublikowane zostały przepisy wykonawcze, które również weszły w życie od 1 stycznia 2015 r.
Rozporządzenie w sprawie zabezpieczeń akcyzowych
Z uwagi na zmianę brzmienia przepisów art. 66 ust. 1, art. 67 ust. 3 i art. 74 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. poz. 1857), które zastąpiło rozporządzenie z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. nr 160, poz. 1076).
Nowe rozporządzenie w zasadniczej części stanowi powtórzenie poprzedniego, zmiany i uzupełnienia zostały wprowadzone w zakresie objęcia opłaty paliwowej zabezpieczeniem akcyzowym. Dodatkowo wprowadzono zmiany mające na celu doprecyzowanie sposobu ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego składanego przez podmiot prowadzący skład podatkowy posiadający jednocześnie status zarejestrowanego wysyłającego. W wyniku tej zmiany, podmiot prowadzący skład podatkowy i jednocześnie posiadający status zarejestrowanego wysyłającego będzie mógł złożyć jedno zabezpieczenie akcyzowe na wykonywanie tych obu działalności (zamiast dwóch jakie obowiązywały w 2014 r.).
Ponadto podmiot prowadzący skład podatkowy, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, będzie składał jedno zabezpieczenie generalne. Wysokość tego zabezpieczenia obejmie wszystkie zobowiązania podatkowe i opłaty paliwowe tego podmiotu, w tym wynikające z wykonywania czynności zarejestrowanego wysyłającego.
Dodano także przepis umożliwiający uzyskanie podmiotowi nowego egzemplarza karty do saldowania nie tylko w sytuacji gdy wyczerpie się miejsce na adnotacje ale również na jego uzasadniony wniosek (np. z powodu uszkodzenia karty).
Wprowadzono również przepisy przejściowe, na podstawie których do zabezpieczeń akcyzowych złożonych przed 1 stycznia 2015 r. mają zastosowanie dotychczasowe przepisy tj. rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych, z tym, że na wniosek podmiotu uprawnionego do stosowania zabezpieczenia akcyzowego do tych zabezpieczeń będą stosowane przepisy § 3 ust. 5 i § 7 ust. 17 niniejszego rozporządzenia, które nie regulują kwestii dotyczących opłaty paliwowej.
Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz. U. poz. 1842) zostało wydane z uwagi na zmianę brzmienia upoważnienia określonego w art. 64 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym. Rozporządzenie stanowi powtórzenie przepisów poprzedniego rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 2010 r. (Dz. U. nr 158, poz. 1063), oprócz zmian wprowadzonych w § 2 ust. 1 pkt 3 lit. c) i pkt 5.
W przepisie § 2 ust. 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia, odnoszącym się do oświadczenia podmiotu w sprawie prowadzonych wobec niego postępowań, wykreślono postępowanie układowe, a w przypadku postępowania upadłościowego dodano zapis, iż oświadczenie nie dotyczy postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Natomiast ze zmiany wprowadzonej w § 2 pkt 5 wynika, że składane przez podatnika zobowiązanie do zapłaty na pierwsze żądanie naczelnika urzędu celnego dotyczy zapłacenia nie tylko kwoty podatku akcyzowego ale również opłaty paliwowej.
Rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których stosuje się niższy poziom zabezpieczenia akcyzowego
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie określenia przypadków, w których stosuje się niższy poziom zabezpieczenia akcyzowego, szczegółowych warunków odnotowywania obciążenia zabezpieczenia generalnego lub zwolnienia go z tego obciążenia przez podmiot obowiązany do jego złożenia, oraz przypadków, w których nie odnotowuje się obciążenia zabezpieczenia generalnego (Dz. U. poz. 1830) zostało wydane w wyniku ustawowej zmiany brzmienia upoważnienia, o którym mowa w art. 66 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Zastąpiło ono poprzednio obowiązujące rozporządzenie z dnia 23 sierpnia 2010 r. (Dz. U. nr 157, poz. 1059).
W nowym rozporządzeniu dokonano zmiany brzmienia przepisu obniżającego do 15% kwoty akcyzy, której pobór jest zawieszony. Przepis dotyczy przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy alkoholu etylowego odwodnionego wyprodukowanego z surowców rolniczych, który w celu dalszego przetworzenia przez jego odbiorcę jako biopaliwo lub paliwo ciekłe jest wyprowadzony ze składu podatkowego i przemieszczany do innego składu podatkowego na terytorium kraju przez podmiot prowadzący ten skład podatkowy, który dokonał jego odwodnienia. Zmiana polega na zastąpieniu warunku skażania przemieszczanego alkoholu benzyną wymogiem posiadania przez podmiot dokonujący jego odwodnienia i przemieszczenia zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Celem tej zmiany jest zwiększenie atrakcyjności handlowej odwodnionego alkoholu dla odbiorców, którzy wykorzystują go do produkcji biopaliw i paliw płynnych. Natomiast fakt, że podmiot będący producentem odwodnionego alkoholu, który dokonuje jego przemieszczenia posiada stosowne zwolnienie ze złożenia zabezpieczenia akcyzowego może stanowić gwarancję wiarygodności tego podmiotu do stosowania niższego bo 15% poziomu zabezpieczenia podatku akcyzowego.
Zmianami objęto również § 3 dotyczący szczegółowych warunków odnotowywania przez podmioty obowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego do obciążania i zwalniania zabezpieczenia generalnego tzw. saldowania zabezpieczenia generalnego. Zmiany treści tego przepisu dokonano w związku z dodaniem w art. 65 ustawy ust. 7b, w którym dano możliwość do samodzielnego saldowania zabezpieczenia akcyzowego podmiotom określonym w art. 65 ust. 1 ustawy, takim jak: podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego jednorazowe zezwolenie, zarejestrowanego wysyłającego oraz podmiot posiadający zezwolenie wyprowadzenia. Możliwość samodzielnego saldowania zabezpieczeń generalnych mają podmioty określone w art. 65 ust. 1 ustawy po pisemnym uzgodnieniu z naczelnikiem urzędu celnego.
Rozporządzenie w sprawie wzorów treści gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych składanych jako zabezpieczenie akcyzowe
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów treści gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych składanych jako zabezpieczenie akcyzowe (Dz. U. poz. 1837) zastąpiło rozporządzenie z dnia 23 sierpnia 2010 r. W nowym rozporządzeniu nie dokonano zmian w dotychczas obowiązujących wzorach gwarancji, lecz dodano kolejne dwa wzory określone w załącznikach 3 i 4 (będą one wykorzystywane wyłącznie w przypadku gwarancji składanych jako zabezpieczenie akcyzowe obejmujące opłatę paliwową). Natomiast wzory określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, będą wykorzystywane w przypadku pozostałych gwarancji. Treść dodanych wzorów gwarancji różni się od dotychczasowych sformułowaniami dotyczącymi opłaty paliwowej. Zgodnie z nimi gwarant będzie zobowiązany do pokrycia zarówno zobowiązań podatkowych, jak i opłat paliwowych do których zapłaty zobowiązany jest podatnik.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek akcyzowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekAkcyzowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|