Gazeta Podatkowa nr 60 (1517) z dnia 26.07.2018
PCC od umowy pożyczki zawartej pomiędzy spółkami z o.o.
Spółka z o.o. będzie udzielała pożyczki pieniężnej innej spółce z o.o. Czy od tej czynności należy zapłacić PCC?
Zasadą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC. Przy tym umowa pożyczki podlega PCC, jeżeli spełnione są terytorialne kryteria opodatkowania wynikające z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150).
Nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, m.in. jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC). W przypadku gdy pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT, to skutki pożyczki należy ustalić uwzględniając wyłącznie regulacje ustawy o PCC.
Gdy pożyczkodawca jest podatnikiem VAT, wówczas ważne jest, czy pożyczka podlega VAT, czy jest poza zakresem ustawy o VAT. Jeśli pożyczka podlega VAT, jest ona z niego zwolniona i w konsekwencji nie jest od niej odprowadzany żaden z podatków, bowiem czynność taka jest wyłączona z opodatkowania PCC. Podkreślić należy, że kontrowersje budzi to, czy okazjonalna pożyczka od podatnika VAT podlega PCC (patrz ramka).
To spółka musi ustalić, czy w przypadku tej konkretnej czynności w jej przypadku ma zastosowanie wyłączenie od PCC z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Jeśli w danych okolicznościach są podstawy do jego zastosowania, wówczas nie trzeba rozliczać PCC. Jeśli jednak wyłączenie to nie ma zastosowania, wtedy pożyczka podlega PCC (2% od kwoty lub wartości pożyczki). Sprawdzić jeszcze należy, czy pożyczka może korzystać z któregoś ze zwolnień uregulowanych w art. 9 pkt 10 ustawy o PCC. Do czynności pomiędzy polskimi spółkami z o.o. zastosowanie może mieć zwolnienie z art. 9 pkt 10 lit. d) ustawy o PCC, ewentualnie to uregulowane w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC, o ile spółka udzielająca pożyczki jest jednocześnie udziałowcem pożyczkobiorcy. Drugie ze wskazanych zwolnień wyłącza konieczność składania deklaracji i rozliczenia PCC. Natomiast stosując pierwsze z nich ważne jest, czy kwota/wartość pożyczki przekracza kwoty wskazane w art. 9 pkt 10 lit. d) ustawy o PCC. Jeżeli nie, to nie ma żadnych obowiązków wobec organu podatkowego. Jeśli tak, wówczas pożyczkobiorca powinien w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić należny podatek (zob. art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o PCC).
Okazjonalna pożyczka a VAT i PCC Spory w orzecznictwie dotyczą tego, czy pożyczka pieniężna o charakterze okazjonalnym bez cech systematyczności może być uznana za usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku VAT. Przeważa w nim pogląd, że ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwolnił od opodatkowania podatkiem VAT jedynie te czynności udzielenia pożyczki, które pozostają w zakresie prowadzonej przez pożyczkodawcę działalności gospodarczej. Konieczne jest zatem ustalenie, czy czynność ta pozostaje w zakresie prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Decydujące znaczenie dla uznania, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności udzielenia pożyczki działa w charakterze podatnika VAT, ma zawodowy, a nie incydentalny, okazjonalny charakter wykonywania danej czynności (por. nieprawomocny wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1748/16, i przytoczone w nim orzecznictwo sądów administracyjnych). Zaznaczyć trzeba jednak, że omawiane zagadnienie jest różnie oceniane przez organy podatkowe. Przy tym niektóre prezentują korzystniejsze dla podatników stanowisko, tj., że wykonanie usługi pożyczki, nawet jednorazowej, należy uznać za element działalności gospodarczej podatnika VAT (zob. m.in. interpretacje indywidualne: Dyrektora IS w Katowicach z dnia 5 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPP2.4512.901.2016.1.JJ, Dyrektora KIS z dnia 20 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB4.4014.106.2017.1.BD). |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|