Gazeta Podatkowa nr 70 (1632) z dnia 2.09.2019
Rozwiązanie spółki komandytowej a PCC
Prowadzimy działalność w ramach spółki komandytowej. Wspólnicy planują podjąć jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Umowa spółki milczy w kwestiach związanych z rozwiązaniem i likwidacją spółki. Natomiast na mocy tej uchwały i zawartej umowy komandytariusz przejmie cały majątek spółki, a komplementariusz otrzyma spłatę swojego udziału w pieniądzu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne w świetle przepisów? Czy w takich okolicznościach wspólnicy będą musieli rozliczyć się z PCC?
W świetle przepisów K.s.h. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników w sprawie rozwiązania spółki stanowi powód jej rozwiązania. W takiej sytuacji należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Przewiduje tak art. 58 § 1 pkt 2 i art. 67 § 1 K.s.h. w zw. z art. 103 K.s.h. (Dz. U. z 2019 r. poz. 505). Uzgodnienie dotyczące innego niż likwidacja sposobu zakończenia działalności spółki komandytowej może mieć miejsce w uchwale o rozwiązaniu spółki bądź w odrębnym porozumieniu.
Wspólnicy muszą określić, w jaki sposób zostanie zastąpiona procedura likwidacji. W szczególności, jeżeli spółka jest dłużnikiem, nie powinno dojść do zakończenia jej działalności bez wskazania, w jaki sposób jej długi mają być zaspokojone. Dopuszczalne jest, aby na mocy uzgodnienia wspólników jeden z nich przejął majątek spółki, a drugi otrzymał spłatę swojego udziału. Czynności związane z przeniesieniem własności majątku spółki na wspólnika (lub inną osobę) wymagają zachowania przewidzianych przez prawo cywilne wymogów co do formy tych czynności (por. art. 751, art. 158 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).
Przechodząc do ustalenia skutków w PCC przejęcia majątku spółki przez komandytariusza i otrzymania spłaty udziału przez komplementariusza wskazać należy, że ustawa o PCC (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519) zawiera katalog czynności podlegających temu podatkowi. Katalog ten ma charakter zamknięty. Oznacza to, że czynności cywilnoprawne, które nie zostały w nim wymienione w sposób wyraźny, nie podlegają PCC.
Przekazanie wspólnikom spółki komandytowej (tj. handlowej spółki osobowej) majątku w związku z jej rozwiązaniem nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. Pogląd taki wyraził Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 20 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4514-399/16-1/ASz, oraz Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 listopada 2013 r., nr IPPB2/436-573/13-2/AF, i z dnia 4 lutego 2013 r., nr IPPB2/436-573/12-4/AF.
Stanowisko o zamkniętym katalogu czynności podlegających PCC poparł także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.148.2019.3.PM. W interpretacji tej Dyrektor KIS uznał, że otrzymanie środków pieniężnych tytułem spłaty majątku rozwiązywanej spółki komandytowej w części przypadającej na udział wspólnika nie podlega PCC.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|