Gazeta Podatkowa nr 78 (2161) z dnia 26.09.2024
Kto rozlicza PCC od sprzedaży ZCP?
Nasza spółka z o.o. kupiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa od spółki jawnej. Umowa sprzedaży została podpisana przez osoby reprezentujące spółki u notariusza. Przy tym nie ma ona formy aktu notarialnego, a jedynie podpisy pod umową są poświadczone przez notariusza. W związku z tym, że notariusz nie pobrał PCC, spółka sama rozliczy PCC. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
TAK. Notariusz jest płatnikiem PCC jedynie w przypadku czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Gdy umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) została zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, wówczas to kupujący sam musi dopełnić formalności związanych z rozliczeniem PCC. Ma na to 14 dni od dnia zawarcia umowy.
Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu PCC. Gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, to nie jest ona objęta zakresem ustawy o VAT. W związku z tym w takim przypadku nie ma zastosowania wyłączenie od PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2024 r. poz. 295). Podstawę opodatkowania PCC przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:
- 2% w przypadku nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
- 1% w odniesieniu do innych praw majątkowych.
Jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki, podatek pobiera się według stawki najwyższej od łącznej wartości rzeczy lub praw majątkowych, jeśli podatnik, dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki. NSA w wyroku z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt III FSK 3366/21, wskazał, że wyodrębnienie wartości rzeczy i praw majątkowych powinno nastąpić równocześnie z dokonaniem czynności cywilnoprawnej, która przyjmuje postać umowy pisemnej. Wyodrębnienia takiego należy dokonać w treści umowy (lub jej załącznikach).
Obowiązek uiszczenia PCC od umowy sprzedaży ZCP ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, zob. też interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 12 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.130.2024.3.KK).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|